19. Kim Resule itaat ederse, şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.

Hadis inkârcıları: “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki: Madem siz Kur’an’a uyuyorsunuz, o halde şu ayete dikkat edin. Bakın Rabbimiz ne buyurmuş:

    مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ Kim Resule itaat ederse فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ   şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.  وَمَنْ تَوَلَّى  Kim de -senden- yüz çevirirse  فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا  biz seni onlar üzerine bir bekçi olarak göndermedik. (Nisa, 4/80)

Manaya bir daha dikkat kesilelim:

Kim Resule itaat ederse, şüphesiz Allah’a itaat etmiştir. Kim de -senden- yüz çevirirse, biz seni onlar üzerine bir bekçi olarak göndermedik. (Nisa, 4/80)

Şimdi bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:

Ayet-i kerimede, “Kim Kur’an’a itaat ederse, şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.” denilmiyor. Deniliyor ki: “Kim Resule itaat ederse, şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.” Eğer sadece Kur’an’ın emirlerine itaat kafi olsaydı, ayette “Resul” yerine “Kur’an” geçerdi.

Allah bizden, Resul (asm)’a itaat etmemizi istiyor. Ve bu itaati, kendine itaatin bir şartı kabul edip, kendine itaatle denk tutuyor.

“Kim Resule itaat ederse, şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.” ayetinin manayı muhalifi şudur: “Kim Resule itaat etmezse, şüphesiz Allah’a itaat etmemiştir.” İşte hadis inkârcıları, Efendimiz (asm)’a itaat etmemekle ve hadislerini inkâr etmekle aslında Allah’a isyan ediyor.

Ey kardeşlerim, sakın bu hadis inkârcılarının sözlerini dinlemeyin. Değil dinlemek, onlardan şeytandan kaçar gibi kaçın. Eğer kendinizi Allah’a sevdirmek ve Allah’a itaat etmek istiyorsanız, Resulüne itaat edin. Ona itaat eden, Allah’a itaat etmiştir.

Hadis Savunması eserimizin bu On Dokuzuncu Dersini burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde buluşuncaya kadar Allah’a emanet olun…

(140 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir