a
Ana SayfaMüşkil Hadisler2. Cemaatle kılınan namazın sevabı 25 kat mıdır yoksa 27 kat mıdır?

2. Cemaatle kılınan namazın sevabı 25 kat mıdır yoksa 27 kat mıdır?

Bu dersimizde, birbirine zıt gibi gözüken iki hadisin vech-i tevfikini yani uyumunu göstereceğiz. Şöyle ki: Efendimiz (a.s.m.)’dan cemaatle kılınan namazın sevabı hakkında iki farklı rivayet gelmiştir. Birinci rivayette şöyle buyurmuştur:

— Kişinin cemaatle kıldığı namazın sevabı, evinde veya çarşıda kıldığı namazından 25 kat fazladır. (Buhâri, Ezan, 30; Müslim, Salat, 272; Ebû Dâvud, Salat, 49)

İkinci rivayette de şöyle buyurmuştur:

— Cemaatle kılınan namaz ayrı kılınan namazdan 27 derece üstündür. (Buhâri, Ezan, 30; Müslim, Salat, 272)

Cemaatle namazın -tek başına kılınan namaza kıyasla- sevabı bir rivayette 25 kat iken, diğer bir rivayette 27 kat olarak bildirilmiş. Hadis inkârcıları bu hadisleri gösterip diyorlar ki:

— Bu hadislerden biri uydurma olmalıdır. Zira hem 25 kat hem 27 kat aynı anda olamaz. Ya 25 ya da 27 kat olmalıdır. Biz şimdi hangisine inanacağız?

Onların bu sözlerine karşı deriz ki: Kendi aklınızı hakem yapacağınıza İbni Hacer Hazretlerine sorsaydınız, hem böyle hadis inkârcısı olmaz hem de meseleyi tam manasıyla anlardınız. İbni Hacer Hazretleri bu iki hadisi sekiz farklı şekilde cem etmiştir. Hangisi istiyorsanız alın kullanın:

1. İzah: Bu hadislerde bir nesih söz konusu olabilir. Cemaatle namazın sevabı önce 25 kat idi. Sonra bu hüküm neshedilerek 27 kata yükseltilmiş olabilir.

2. İzah: Bu fark mescidin uzaklığına ve yakınlığına göredir. Yakından gelen 25 kat, uzaktan gelen 27 kat sevap kazanır.

3. İzah: Bu fark cemaatin mescitte veya başka bir yerde yapılmasına göredir. Eğer cemaat mescitte yapılmışsa 27 kat, mescid dışında yapılmışsa -mesela evde veya dükkânda- 25 kattır.

4. İzah: Bu fark cemaate katılanların azlığına veya çokluğuna göredir. Cemaat azsa 25 kat, çoksa 27 kattır.

5. İzah: Bu fark cemaatin tamamına veya bir kısmına yetişmekten ileri gelebilir. Eğer namaza birinci rekâttan sonra yetişmişse 25 kat, namazın başında yetişmişse 27 kattır.

6. İzah: Bu fark namazı bekleyenle beklemeyen arasındadır. Camiye erken girip namazı bekleyen 27 kat sevap alır. Ezanla birlikte giren 25 kat sevap alır.

6. İzah: 27 kat sevap sabah ve yatsı namazlarına mahsustur. 25 kat sevap ise diğer namazlar içindir. Çünkü sabah ve yatsı namazlarına gitmek daha zordur. Bu sebepten sevabı fazladır.

8. İzah: 27 kat sevap aşikâr okunan namazlara, 25 kat ise gizli okunan namazlara mahsustur. Arada 2 fark Kur’an’ı dinlemenin sevabıdır. Buna göre, öğle ve ikindi namazları 25 kat; sabah, akşam ve yatsı namazları 27 kattır.

Gördünüz mü İbni Hacer Hazretleri nasıl bir izah yapmış! Sekiz şıktan dilediğinizi alın…

Hadis inkârcıları cahil ötesi cahil! Hem bilmiyorlar hem de bilene sormuyorlar. Elhamdülillah biz bilene sorduk ve hadisin manasını öğrendik.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin