2. Hz. Meryem’e indirilen sofra

Kerametin hak olduğuna dair eserimizin ikinci dersindeyiz. Bu dersimizde, Âl-i İmran suresinin 37. ayetini tahlil edeceğiz.

Bu ayetin beyanına göre, Zekeriya (as) ne zaman Hz. Meryem’in odasına girse, orada farklı rızıklar buluyordu. Bu hadiseyi Kur’an şöyle beyan ediyor:

 كُلَّمَا دَخَلَ عَلَيْهَا زَكَرِيَّا الْمِحْرَابَ Zekeriya ne zaman onun yanına mihraba girse,   وَجَدَ عِنْدَهَا رِزْقًا onun yanında bir yiyecek bulurdu.   قَالَ يَا مَرْيَمُ Dedi ki: Ey Meryem!   أَنَّى لَكِ هذَا Bu sana nereden geldi?   قَالَتْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ Hz. Meryem dedi ki: O, Allah katındandır.

Ayetin apaçık ifadesiyle, Hz. Meryem’e gökten sofralar iniyordu. Şimdi bu hadise üzerinde birkaç soru sorarak biraz tahlil yapalım:

  1. Gökten sofranın inmesi, örfte emsali olan bir şey midir? Yani sizin evinize ya da bir tanıdığınızın evine gökten sofra indi mi hiç? Herhalde inmemiştir. O halde bu hadise, örfte emsali olan bir hadise değildir.
  2. Madem örfte emsali yok, o halde buna mucize diyebilir miyiz? Hayır diyemeyiz. Çünkü mucizeler peygamberlere hastır. Hz. Meryem ise peygamber değildir.
  3. Bu olaya mucize diyemiyorsak ne diyeceğiz? Adını koymamız lazım. Örfte emsali olan bir şey değil. Mucize de değil. Peki öyleyse adı ne? Biz keramet diyoruz. Hadi kerameti kabul etmeyenler, bu hadiseye bir isim bulsunlar…

Eğer şöyle derlerse: Bu keramet olmaz, çünkü sofrayı indiren Allah’tır; Hz. Meryem değildir.

Buna cevaben deriz ki: İyi de biz, “Kerameti insan yaratır.” demiyoruz ki… Birinci Dersimizde şöyle demiştik:

Kerameti yaratan Allah’tır. Velinin bu yaratmada hiçbir müdahalesi yoktur. Allah’tan başkası, zerre miskal fiile fail olamaz. Keramet, kulun makbuliyetine işaret olsun diye, Allah tarafından yaratılan olağanüstü hadisedir. Bazen velinin duası hürmetine yaratılır, bazen de veli istemeden, hatta farkında olmadan Allah tarafından ona ihsan edilir.

Biz kerameti böyle tarif ettik. Siz ise kerameti, kulun icadı olarak tarif ediyor; sonra da “Kul hiçbir şeyi yaratamaz.” diyerek, kerameti inkar ediyorsunuz. Sizin keramet tarifiniz yanlış. Yanlış tarif üzerine, doğru bir hüküm bina edemezsiniz. Evet, kulun hiçbir şeyi yaratamayacağı doğrudur; ama biz, “Kerameti yaratan kuldur.” demiyoruz ki…

Hz. Meryem’e gökten sofra indirilmesi, bir keramettir. Elbette sofranın sahibi Allah’tır. Onu gökten indiren yine Allah’tır. Lakin Allah bu sofrayı, Hz. Meryem kulunun hürmetine indirmiştir. Bu sebeple bu hadise, Hz. Meryem’in defterine kaydedilen bir keramet olmuştur. Eğer kerameti kabul etmezseniz, bu hadiseye bir isim bulmalısınız. Hadi bize bir isim söyleyin de, öğrenelim!..

Kardeşlerim, dersimizi burada tamamlayalım. Bir sonraki derste, meselimizin İkinci Delilini işleyeceğiz. O derste buluşuncaya kadar Allah’a emanet olun…

(636 kez ziyaret edildi, Bugün 3 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir