a
Ana SayfaEvlilik2. İddet bekleyen kadınla nişanlanmak caiz midir?

2. İddet bekleyen kadınla nişanlanmak caiz midir?

İddet bekleyen kadınla nişanlanmak mutlak olarak haramdır. Bu iddet ister vefat iddeti olsun ister boşanma iddeti olsun hüküm aynıdır.

İddet beklemekte olan bir kadınla evlenilir ve zifaf vuku bulursa, Allah’ın haram kıldığı bir iş yapılmış olduğundan evlilik feshedilir. Hanefi mezhebine göre, iddet bitiminden sonra aynı kadına yeniden talip olup evlenmek caizdir.

İddet bekleyen kadına evlenme teklifinde bulunmaya gelince:

Eğer iddet bekleyen kadın vefat iddeti bekliyorsa, bu kadına dolaylı yoldan evlenme teklif etmek fakihlerin ittifakıyla caizdir. Zira vefatla birlikte karı-kocalık bitmiş, kadının nişanlanmasında eski kocasının hakkına bir tecavüz ve zarar kalmamıştır. Ancak bu teklif açık değil, dolaylı yoldan yapılmalıdır. Yani kadına,

— Sen güzelsin.

— Kim bilir ne kadar çok talibin vardır.

— Senin gibi birini kim bulabilir?

—Umarım Allah bana saliha bir hanım nasip eder.

gibi kapalı sözler söylenmelidir. Bu hususta Allahu Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

— Böyle kadınlara evlenme isteğinizi üstü kapalı biçimde çıtlatmanızda veya gönlünüzde saklamanızda size bir günah yoktur. Allah biliyor ki siz onları mutlaka anacaksınız. Sakın -meşru sözler dışında- onlarla gizlice sözleşmeyin. Müddet sona erene kadar nikâh akdine kalkışmayın… ” (Bakara, 235)

Eğer iddet bekleyen kadın boşanma iddeti bekliyorsa, bu kadına -dolaylı yoldan da olsa- evlenme teklif etmek haramdır. Çünkü dönüşü mümkün olan boşanmalarda eski kocanın tekrar eşini alması mümkündür. Eğer boşanma iddeti bekleyen kadına evlilik teklif edilirse eski kocanın hakkı zayi edilmiş olur. Yine böyle bir kadına evlilik teklif etmek, kişinin karı-kocanın arasını bozduğu zannını verebilir. Bu sebeplerle, boşanma iddeti bekleyen kadına evlilik teklif etmek caiz görülmemiştir.

(Vehbe Zuhaylî, IX, 16-19)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin