2. Onlar için devamlı bir azap vardır. (Tevbe, 9/68)

Kâfirlerin cehennemde ebedi kalacağına dair İkinci Delilimiz, Tevbe suresinin 68. ayetidir. Bu ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyurmuş:

وَعَدَ اللهُ الْمُنَافِقِينَ وَالْمُنَافِقَاتِ وَالْكُفَّارَ نَارَ جَهَنَّمَ Allah münafık erkeklere, münafık kadınlara ve kâfirlere cehennem ateşini vaat etti.  خَالِدِينَ فِيهَا Onlar orada ebedidirler.  هِيَ حَسْبُهُمْ  Cehennem onlara yeter.  وَلَعَنَهُمُ اللَّهُ  ve Allah onlara lanet etmiştir.  وَلَهُمْ عَذَابٌ مُقِيمٌ  Onlar için devamlı bir azap vardır.

Bu ayet-i kerimede bizim üzerinde duracağımız bölüm,  وَلَهُمْ عَذَابٌ مُقِيمٌ  “Onlar için devamlı bir azap vardır.” Kısmı.  عَذَابٌ مُقِيمٌ  ifadesi bir sıfat tamlamasıdır.  عَذَابٌ kelimesi mevsuf, yani sıfatlanan,  مُقِيمٌ kelimesi ise sıfattır. Cenab-ı Hak,  عَذَابٌ  kelimesini,  مُقِيمٌ sıfatıyla vasfetmiştir.

Peki,  مُقِيمٌ kelimesinin manası nedir? مُقِيمٌ kelimesi “sürekli, devamlı, bitmeyen, baki” manasındadır. Demek kâfirler için sürekli olan, devamlı olan, bitmeyen, baki bir azap var. Şimdi size bir soru soruyorum:

– Azabın sürekli olması, devamlı olması, bitmemesi ne manaya gelir? Cehennemin ebedi olduğu ve kâfirlerin içinde ebedi kalacağı manasına gelmez mi?

Ya da şöyle sorayım:

– Kâfirler cehennemden çıkacak olsaydı, “azap” kelimesi, sürekli olmakla, devamlı olmakla, bitmemekle sıfatlanır mıydı? Yani “Onlar için devamlı olan, bitmeyen bir azap vardır.” denilir miydi? Elbette denilmezdi.

عَذَابٌ مُقِيمٌ “devamlı bir azap” ifadesi Kur’an’da beş yerde geçer. Tövbe suresi 68. ayet ve Maide suresi 37. ayette وَلَهُمْ عَذَابٌ مُقِيمٌ  Onlar için devamlı bir azap vardır, şeklinde geçer. Şura suresi 45. ayette أَلاَ إِنَّ الظَّالِمِينَ فِي عَذَابٍ مُقِيمٍ  Dikkat edin! Şüphesiz zalimler devamlı bir azap içindedir, şeklinde geçer.

Hud suresi 39 ve Zümer suresi 40. ayetlerde فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ مَنْ يَأْتِيهِ عَذَابٌ يُخْزِيهِ Yakında kendisini rezil edecek azabın kime geleceğini bileceksiniz   وَيَحِلُّ عَلَيْهِ عَذَابٌ مُقِيمٌ ve devamlı bir azabın kimin üzerine konacağını da bileceksiniz, şeklinde geçer.

İşte Kur’an’ın bu beş ayeti, kâfirler için azabın sürekli olduğunu, devamlı olduğunu ve bitmeyeceğini bildirir. Ayetler böyle der demesine ama; Mehmet Okuyan, Mustafa İslamoğlu ve emsalleri çıkar der ki: “Yok, azap devamlı değildir. Kâfir cehennemden bir müddet sonra çıkar.”

Şimdi biz onlara soruyoruz:

– Zikrettiğimiz beş ayette, Allah Teala azabı  مُقِيمٌ  sıfatıyla vasfetmiş. مُقِيم  kelimesi, “sürekli, devamlı, bitmeyen, baki” manasında olduğu gibi; bütün müfessirler de bu kelimeyi bu manayla izah etmiştir. Sizler yeni bir lügat mı keşfettiniz? Ya da kelimelere dilediğiniz gibi mana mı veriyorsunuz? O halde bize söyleyin,  مُقِيمٌ  kelimesi “devamlı” manasında değilse, ne manasındadır?

Kardeşlerim, dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki derste buluşuncaya kadar Allah’a emanet olun…

(301 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir