a
Ana SayfaTeyemmüm2. Teyemmüm nasıl alınır?

2. Teyemmüm nasıl alınır?

Sünnete uygun bir teyemmüm şu şekilde alınır:

1. Teyemmüme başlarken Besmele getirmeli ve abdestsizlikten temizlenmeye veya namaz kılmaya veya cenaze namazı ve tilavet secdesi gibi abdestsiz sahih olmayan bir ibadete niyet etmelidir.

2. Parmaklar açık olduğu hâlde iki eli toprağa vurmalı ve daha sonra ileri sürüp geri çekmelidir.

3. Elleri kaldırınca, eğer fazla tozlanmışlarsa onları yan yana getirip birbirine hafifçe vurmalı ve bu şekilde ellerdeki tozlar silkelendikten sonra bu ellerle bütün yüzü mesh etmelidir.

4. İlk vuruşta yaptığı gibi elleri tekrar temiz toprağa vurmalı, sonra silkmeli ve sol elin baş parmağını ayırarak diğer parmakların iç tarafları ile sağ elin parmak uçlarından başlayarak kolun dış tarafını dirseklere kadar mesh etmelidir.

Dirseğe ulaşınca sağ eli çevirmeli ve sol elin dört parmağı kolun iç kısmında, baş parmak da dış kısmında olarak sağ eli kavrayıp, sol elin ayasıyla sağ elin dirsekten parmak ucuna kadar olan kısmını mesh etmelidir.

Yani parmaklardan dirseklere giderken kolun dış kısmından gitmeli, geriye dönerken de kolun iç kısmından dönmeli ve mesh edilmemiş bir yer bırakmamalıdır. Sağ elin baş parmağının üstünü de mesh etmelidir.

5. Sol elle sağ elin mesh edilişi gibi, aynen sağ elle de sol eli mesh etmelidir.

6. Meshin tamamlanması maksadıyla ellerin ayalarını ve parmakların arasını hilallemelidir.

7. Açıklandığı şekilde teyemmümde sıra gözetilerek önce yüzü, sonra kolları mesh etmeli ve bu işlemde kesinti yapmamalıdır.

(el-İhtiyâr, I, 86; el-Bedâyi, I, 45 vd.; Fethu’l-Kadir, I, 86-89; ed-Dürrü’l-Muhtar, I, 212; el-Lübab, I, 37; Merâkı’l-Felah, 19-20; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 104, Madde 201)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin