20. Allah o Yahudi ve Hristiyanları kahretsin! Nasıl da -haktan- çevriliyorlar! (Tevbe 30)

Ehl-i kitabın ehl-i cehennem olduğuna dair on sekizinci delilimiz Tevbe suresinin 30. ayetidir. Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulmuş:

وَقَالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللَّهِ  Yahudiler: “Üzeyr Allah’ın oğludur.” dediler.وَقَالَتِ النَّصَارَى الْمَسِيحُ ابْنُ اللَّهِ  Hristiyanlar da: “Mesih Allah’ın oğludur.” dediler.  ذَلِكَ قَوْلُهُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ  Bu onların ağızlarıyla -uydurdukları- sözlerdir.  يُضَاهِؤُونَ قَوْلَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ قَبْلُ  Daha önce inkâr etmiş olanların sözlerine benzetiyorlar. قَاتَلَهُمُ اللَّهُ   Allah onları kahretsin! أَنَّى يُؤْفَكُونَ Nasıl da -haktan- çevriliyorlar! (Tevbe 30)

Bu ayet-i kerime Yahudi ve Hristiyanların inancını açıklamaktadır. Yahudiler Hz. Üzeyr’in, Hristiyanlar da Hz. İsa’nın Allah’ın oğlu olduğuna inanmaktadır. Yani Allah’ın peygamberlerini Allah’a ortak koşmaktadırlar. Buna “Allah’a şirk koşmak” denir.

O zaman şimdi, cevabını arayacağımız soru şudur:

— Allah’a şirk koşanlar cennete girebilir mi?

Cevabı Kur’an versin. Maide suresi 72. ayette şöyle buyrulmuş:

مَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ Kim Allah’a şirk koşarsa   فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ  Allah ona cenneti haram eder. وَمَأْوٰيهُ النَّارُ  Onun varacağı yer de ateştir. (Maide 72)

Nisa suresi 48. ayette şöyle buyrulmuş:

إِنَّ اللَّهَ لاَيَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ  Allah kendisine şirk koşulmasını asla affetmez. (Nisa 48)

Daha bunlar gibi onlarca ayet var. Sözü uzatmamak için hepsini nakletmiyorum. Şimdi, ayetleri esas alarak şu soruların cevabını bulalım:

  1. Allahû Teâlâ kendisine şirk koşana cenneti haram etmiş mi?

Etmiş. Delilimiz Maide 72.

  1. Allahû Teâlâ kendisine şirk koşanı asla affetmeyeceğini beyan etmiş mi?

Etmiş. Delilimiz Nisa 48.

  1. Yahudiler ve Hristiyanlar Allah’a şirk koşmakta mıdır?

Evet, şirk koşmaktadır. Yahudiler Hz. Üzeyr’i, Hristiyanlar da Hz. İsa’yı Allah’a ortak koşmaktadırlar. Delilimiz Tevbe 30.

  1. Allahû Teâlâ Yahudi ve Hristiyanlara lanet etmiş midir?

Evet, etmiştir. Ayetin sonunda Allah onlar hakkında,  قَاتَلَهُمُ اللَّهُ “Allah onları kahretsin!” buyurmuş ve onlara lanet etmiştir.

— Peki, bu durumda, “Yahudi ve Hristiyanlar cennete girecek.” diyenler Kur’an’a ve Allah’a iftira etmiş olmuyor mu?

Kur’an: “Onlar müşriktir.” diyor. Allah: “Ben müşrikleri asla affetmem, onları cennetime sokmam, onların varacağı yer ateştir; onlara lanet olsun!” diyor. Sonra kendini bilmez, sözde bir ilahiyatçı çıkıp, “Ehl-i kitap cennete girecektir.” diyor.

Ben de bu sözü söyleyene diyorum ki:

— Allah seni ya ıslah etsin ya da Ehl-i kitabı nereye sokacaksa seni de oraya soksun! Âmin.

(23 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir