a
Ana SayfaNamaz21. Açılan avret yeri hemen örtülse namaz bozulur mu?

21. Açılan avret yeri hemen örtülse namaz bozulur mu?

Bir avret uzvunun dörtte biri kadarı açılsa namaz bozulur. Dörtte birinden azı açılırsa namaz bozulmaz.

Bir kimse namaz kılarken -elinde olmayarak açılan- bir avret yerini hemen kapayacak olsa namazı bozulmuş olmaz. Fakat kıyam veya rükû gibi bir rüknü yerine getirecek kadar bir zaman örtmezse sahih olan görüşe göre namazı bozulur.

Muhtelif avret yerlerinin birer parçası açılıp da bunların toplamı en küçük avret organının dörtte birine eşit olursa ve açıklık müddeti de bir rüknü eda edecek kadar bir zaman devam ederse namaz bozulur; değilse bozulmaz.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 116, Madde 26)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin