21. Allah’ın tehdit ettiği iki kişi

Hadis inkârcıları: “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki: Madem siz Kur’an’a uyuyorsunuz, o halde şu ayete dikkat edin. Bakın Rabbimiz bu ayette, cehenneme kimi sokacağını beyan ediyor:

  وَمَنْ يُشَاقِقِ الرَّسُولَ Kim Resule muhalefet ederse   مِنْ بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدَى kendisine hidayet belli olduktan sonra  وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَبِيلِ الْمُؤْمِنِينَ  ve müminlerin yolundan başkasına uyarsa  نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّى  onu döndüğü yolda bırakırız.   وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ ve onu cehenneme sokarız.  وَسَاءتْ مَصِيرًا Cehennem ne kötü bir varış yeridir. (Nisa, 4/115)

Manaya bir daha dikkat kesilelim:

Kim kendisine hidayet belli olduktan sonra Resule muhalefet eder ve müminlerin yolundan başkasına uyarsa, onu döndüğü yolda bırakır ve cehenneme sokarız. Cehennem ne kötü bir varış yeridir. (Nisa, 4/115)

Şimdi bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:

Cenab-ı Hak bu ayet-i kerimede iki kişiyi tehdit ediyor. Birincisi, Allah’ın Resulü (asm)’a muhalefet eden; ikincisi, müminlerin yolundan başka bir yola uyan.

Hadis inkârcıları bu iki tehdidin tam muhatabıdırlar. Çünkü onlar hadisleri inkâr ederek, hem Efendimiz (asm)’a muhalefet ediyorlar, hem de müminlerin yolundan başka bir yola uyuyorlar. Zira müminlerin yolu, Peygamberimiz (asm)’in sünnetine tabi olmak; hadislerini kabul etmek ve sözüne itaat etmektir. Dünyadaki bütün müminler hadisleri kabul etmektedir. Bütün İslam üniversitelerinde hadis bölümleri bulunmaktadır. Hâl böyleyken, bunlar hadisleri inkâr ederek müminlerin yolundan sapmaktadır.

Peki, Resulullah’a muhalefet edenin ve müminlerin yolundan sapanın akıbeti nedir? Ayet-i kerime akıbetini beyan ediyor:

 نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّى وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ  Allah onu döndüğü yolda bırakır ve onu cehenneme sokar.

Ey hadis inkârcıları! Sizler Kur’an’a tabi olduğunuzu iddia ediyorsunuz. Peki, bu ayeti hiç okumuyor musunuz? Resulullah’a muhalefet etmenin ve müminlerin yolundan başka bir yola uymanın cezasının, cehennem olduğunu bilmiyor musunuz? Bilmiyorsanız şimdi öğrendiniz; peki şimdi ne yapacaksınız? Resulullah (asm)’a muhalefete devam edip, müminlerin yolu dışındaki dalalet yolunda yürümeye devam mı edeceksiniz; yoksa tövbe edip, Efendimiz (asm)’in sünnetine sımsıkı yapışacak mısınız? Seçim sizin…

Hadis savunması eserimizin bu 21. dersini burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde buluşuncaya kadar Allah’a emanet olun.

(136 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Comment (1)

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir