a
Ana SayfaHac21. Aynı anda iki kişinin vekili olarak haccedilebilir mi?

21. Aynı anda iki kişinin vekili olarak haccedilebilir mi?

Vekil yalnız bir kişi için hac yapmalı ve sadece bir kişi adına ihrama girmelidir. Eğer iki kişi adına ihrama girerse haccı sahih olmaz. Bu durumda, hac için aldığı bedeli tazmin etmekle mükellef olur.

Eğer vekil biri kendi adına, diğeri vekil kılan adına olmak üzere iki ihrama niyet etse, vekil kılan adına haccı sahih olmaz. Ancak kendi adına olan ihramı bırakıp da vekil kılan adına ihrama devam ederse, bu, vekil kılan için sahih olur.

(Vehbe Zuhaylî, III, 442; Ömer Nasuhi Bilmen, 404, Madde 83)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin