a
Ana SayfaYiyecekler-İçecekler21. Haram paradan ikram yapılsa yemek caiz olur mu?

21. Haram paradan ikram yapılsa yemek caiz olur mu?

Malına haram karışmış bir kimse bir ikramda bulunsa veya bir hediye verse şu hükümler geçerlidir:

1. Eğer bu kimsenin malının çoğu helalden ise ikramı ve hediyesi kabul edilir.

2. Malının çoğu haramdan ise ikramı ve hediyesi kabul edilmez.

3. Malının çoğu helalden olmakla birlikte, eğer yaptığı ikram bizzat haramdan ise ikramı ve hediyesi kabul edilmez.

4. Malının çoğu haramdan olmakla birlikte, eğer yaptığı ikram bizzat helalden ise ikramı ve hediyesi kabul edilir.

Faizle para kazanan kişi için de durum aynıdır.

Bu mesele Ebussuud Hazretlerinin fetvalarında şöyle geçer:

Soru: Ribahor olan (faiz yiyen) Zeyd’in taamını ekl eylemek (yemek) şer’an caiz midir?

Cevap: Galib-i mal (malın çoğu) ribadan olursa caiz değildir.

(el-Fetâva’l-Hindiyye, V, 342; Fetâvâ Kâdıhan, III, 400-402; Ebussuud Efendi Fetvaları, 244, Madde 690)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin