a
Ana SayfaFikir Sofrası21. Kalkık kuyruk

21. Kalkık kuyruk

Kalkık kuyruk adındaki bir böceğin yaptığını öğrenince eminim benim gibi hayrete düşeceksiniz.

Bu böcek karıncaların yuvasına girerek onların topladıkları yiyeceklerden beslenir; daha doğrusu onlardan geçinir. Ama karınca yuvasına girmek o kadar da kolay değildir; yuvanın kapısındaki bekçi karıncayı atlatması gerekir. Bekçi karınca ise kendi kolonisinden başka hiçbir hayvanın yuvaya girmesine müsaade etmez.

Şimdi diyeceksiniz ki: Peki, bu karınca bütün kolonideki karıncaları tanıyor mu?

Cevap evettir. Hepsini kokularından tanır. Her koloninin farklı bir kokusu vardır. Bu koku karıncanın yuvaya giriş pasaportudur. Kalkık kuyruk ise bu kokudan mahrum olmasına rağmen yuvaya girmek zorundadır. Ama nasıl?

İşte şöyle: Böcek yavaş yavaş yuvanın kapısına doğru yönelir. Yuvaya yaklaşınca onu gören bekçi karınca hemen ona doğru hamle yaparak onu öldürmeye çalışır. Bu esnada kalkık kuyruk bir enzim salgılar ve bu sıvıyı bekçi karıncaya içirir. Bu sıvı ile karınca adeta hipnoz olur ve kalkık kuyruğun emirlerini dinlemeye başlar. Kalkık kuyruk hipnoz ettiği karıncanın sırtına binerek yuvaya iner. Orada bir güzel beslenir.

Şimdi ey kâfir! Eğer kalkık kuyruğa Allah’ın ilham ettiğini inkâr ediyorsan şu sorularımıza cevap ver de görelim:

1. Her kabileye farklı bir kokuyu kim vermiş?

2. Bekçi karıncaya kokuları fark edebilme kabiliyetini kim ihsan etmiş?

3. Yabancı olanı yuvaya sokmaması gerektiğini ona kim öğretmiş?

4. Kalkık kuyruk bekçi karıncayı hipnoz edecek bir ilaç yapıyor. Onu hipnoz edebilmesi için ilk önce karıncanın vücut yapısını bilmesi gerekir. Kalkık kuyruk karıncanın vücut yapısını nereden öğrenmiş?

5. Hadi kendi kendine öğrendi diyelim. İyi ama onu uyutacak ilacı yapmak için kimyager olmak gerekir. Bu böcek acaba hangi kimyagerden ders okumuş?

6. Hadi kimya ilmini de kendi kendine öğrendiğini farz edelim. Bu durumda, ilacı yapabileceği tezgâhları ve o küçük ilaç fabrikasını onun küçücük vücuduna kim yerleştirmiş?

7. Kalkık kuyruk karıncanın yuvasında rahatça beslenebileceğini kimden öğrenmiş?

Ve daha cevaplanamayan birçok soru…

Ey kâfir! Gel, “Allah vardır.” de; bütün sorularının cevabını bul!

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin