a
Ana SayfaHadis Savunması22. Benim sünnetimi beğenmeyen benden değildir. (Hz. Muhammed (a.s.m.))

22. Benim sünnetimi beğenmeyen benden değildir. (Hz. Muhammed (a.s.m.))

Hadis savunması isimli eserimizin 22. dersindeyiz. Bu derse kadar hep Kur’an’dan konuştuk. Hadis inkârcılarının “Biz Kur’an’a uyarız.” sözlerinin ne büyük bir safsata olduğunu gösterdik. Bu dersimizde ise Peygamber Efendimiz (a.s.m.)’ın konumuza bakan bir kaç hadis-i şerifini nakledeceğiz. Nakledeceğimiz ilk hadis-i şerifi Ebû Dâvud, İbni Mâce, Tirmizî ve Ahmed İbni Hanbel Hazretleri nakletmişler. Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuş:

أَلاَ  Dikkat edin!  إِنِّي أُوتِيتُ القُرآنَ وَمِثلَهُ مَعَهُ  Şüphesiz bana Kur’an ve onun bir misli verildi.  أَلاَ يُوشِكُ رَجُلٌ شَبْعَانُ عَلَى أَرِيكَتِهِ يَقُولُ  Dikkat edin! Karnı tok bir adamın koltuğuna yaslanarak şöyle diyeceği gün yakındır:  عَلَيْكُمْ بِهَذَا القُرآنِ  Sizin bu Kur’an’a uymanız gerek. Yani başka bir şeye uymanıza gerek yok.  فَمَا وَجَدتُمْ فِيهِ مِنْ حَلاَلٍ فَأَحِلُّوهُ  Onda helal bulduklarınız helal kabul edin.  وَمَا وَجَدتُمْ فِيهِ مِنْ حَرَامٍ فَحَرِّمُوهُ  Onda haram bulduklarınızı da haram kabul edin.  أَلاَ وَإِنَّ مَا حَرَّمَ رَسُولُ اللَّهِ كَمَا حَرَّمَ اللَّهُ  (Peygamberimiz (a.s.m.) diyor ki) Dikkat edin! Allah’ın resulünün haram kıldıkları Allah’ın haram kıldıkları gibidir. (Ebû Dâvud, Sünnet 6; İbni Mâce, Mukaddime 2; Tirmizî, İlim 10; Ahmed İbni Hanbel, 6/8)

Bu hadis-i şerifte Efendimiz (a.s.m.) hadis inkârcılarını haber vermiş. Onları uyarmak için diyor ki: Bana Kur’an ve onun bir misli verildi. Allah’ın resulünün haram kıldıkları Allah’ın haram kıldıkları gibidir.

Peygamberimiz (a.s.m.) böyle diyor ama hadis inkârcıları Peygamberimizin sözünü kabul etmiyor!

Başka bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle diyor:

فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتِي فَلَيْسَ مِنِّي  Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir. (Buhâri, Nikah, 4776; Müslim, Nikah, 1401; Nesâi, Nikah, 3217; Müsned-i Ahmed, 3/241)

Başka bir hadis-i şeriflerinde de şöyle buyurmuş:

فَمَنْ لَمْ يَعْمَلْ بِسُنَّتِي فَلَيْسَ مِنِّي  Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir. (İbni Mâce, Nikah, 1)

Şimdi hâdis inkârcılarına bir sorumuz var:

— Peygamberimiz (a.s.m.): “Benim sünnetimden yüz çeviren benden değildir. Benim sünnetimle amel etmeyen benden değildir.” diyor. Ey hadis inkârcıları! Siz Peygamberimizin sünnetiyle amel etmediğinize göre ondan değilsiniz. Peki, siz kimdensiniz? Bunu hiç düşündünüz mü?

Bir hadis-i şerif daha nakledelim:

إِنَّ أَوَّلَ ذَهَابِ الدِّينِ تَرْكُ السُّنَّةِ  Dinin elden gidişi sünnetin terkiyle başlar.  يَذْهَبُ الدِّينُ سُنَّةً سُنَّةً كَمَا يَذْهَبُ الْحَبْلُ قُوَّةً قُوَّةً  Bir halatın iplik iplik ortadan kalkması gibi, din de sünnetlerin birer birer terkiyle ortadan kalkar. (Dârimi, Mukaddime 16)

Bu konuda nakledilebilecek daha çok hadis-i şerif var. Biz bunlarla yetinelim. Zaten aklı olana bunlar kâfi gelir. Aklı olmayana ise kitaplar dolu anlatsak nafile!

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin