a
Ana SayfaKurban22. Kurbanlık alınan hayvan kaybolsa ve yerine başkası kesildikten sonra bulunsa, bu hayvan kesilir mi?

22. Kurbanlık alınan hayvan kaybolsa ve yerine başkası kesildikten sonra bulunsa, bu hayvan kesilir mi?

Zengin bir kimsenin almış olduğu kurban kaybolsa veya çalınsa, sonra onun yerine başka bir hayvan alsa ve kurban olarak kesse ve daha sonra da kaybolan kurban bulunsa, bu durumda, zengin olan kimsenin bulduğu hayvanı kesmesi gerekmez. Çünkü zenginin üzerine düşen, bir hayvanı kurban etmektir. Zengin kişi ikinci hayvanı kurban etmekle vacibi yerine getirmiş olur. Bu sebeple de birinci hayvanı kesmesi gerekmez.

Şu kadar var ki: Eğer ikinci hayvanın kıymeti birinci hayvandan daha düşükse aradaki farkı sadaka olarak vermesi gerekir.

Bu anlattığımız zengin için -yani kurban kendisine vacip olan kimse- için geçerlidir. Fakirin yani kurban kendisine vacip olmayan kimsenin durumuna gelince, fakir kimse o bulunan hayvanı da kesmelidir. Çünkü fakire vacip olan, bir kurban kesmek değil, aldığı hayvanı kurban etmektir. Fakir kişi kurban için bir hayvan aldığında o hayvanı kendisine vacip kılmış olur. Bu sebeple de aldığı kurban kaybolsa ve yerine başka bir hayvanı kesse, daha sonra da birinci hayvanı bulsa, bu hayvanı da kurban etmesi gerekir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 419, Madde 15-16)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin