a
Ana SayfaKatre22. Ve keza, manzume-i şemsiye ile bal arısının gözleri arasındaki irtibat…

22. Ve keza, manzume-i şemsiye ile bal arısının gözleri arasındaki irtibat…

Katre mütalaasına kaldığımız yerden devam ediyoruz:

Ve keza, manzume-i şemsiye ile bal arısının gözleri arasındaki irtibat ve keyfiyetçe birbiriyle münasebetleri, ikisinin bir Nakkaş’ın nakşı olduğuna olan delaletlerini  اَللّٰهُ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ  ile ilam ediyorlar. (Mesnevi-i Nuriye, Katre)

(Manzume-i şemsiye: Güneş sistemi / Nakkaş: Nakşeden / İlam: Duyurma, bildirme)

Mütalaamıza şu soruyla başlayalım:

— Acaba bal arıları yollarını nasıl buluyor?

Evet biliyoruz, vahy-i İlahiyeye mazhardırlar. Ancak Allahu Teâlâ ism-i Hakîm muktezasınca her şeyi bir sebeple yaratır. Acaba bu işin esbab dairesindeki sebebi nedir?

Bilim adamları bu sebebi şöyle açıklıyor:

Arılar dışarıya çıktıklarında yuvalarının yerini kovanın güneş ile olan açısını ölçerek bulurlar. Güneşi bir pusula gibi kullanırlar. Hava kapalı da olsa güneş ışınlarının yönünü saptayabilirler. Bunu göz yapılarının polarize güneş ışığını saptama yeteneğiyle yaparlar.

Arının kovana dönüşü en kestirme yoldan olur. Dönüş yolculuğuna çıktığı nokta, ilk vardığı yerden ne kadar farklı olursa olsun balarısı o nokta ile kovan arasındaki en kısa yolu düz bir uçuş hattı hâlinde belirler. O hattı izleyerek evine döner. Buna “arı hattı” denir. Gerek arı hattının belirlenmesinde, gerekse çiçek tarlası gibi diğer hedefleri bulma ve tarif etme konusunda balarısının iki önemli veri kaynağı vardır:

1. Güneşin konumu.

2. Yeryüzünün manyetik çekim alanı.

Arı “güneş ışığını polarize edebilme yeteneğiyle” güneşin konumunu saptar. Yola çıkarken de pusulası karnındadır. Gezegenimizin manyetik alanına duyarlı bir biçimde arının karın bölgesinde partiküller vardır. Gerekli bilgileri sinirler aracılığıyla o minicik beyne ulaştırır ve arıya yönünü bildirir.

Bu izahtan anlıyoruz ki: Arı yaratılırken tek başına planlanmamış, yeryüzünün manyetik çekim alanından tutun manzume-i şemsiyedeki güneşe kadar birçok şeyle alakası kurulmuştur. Bu da ispat eder ki: Arının nakkaşı kimse, güneşin nakkaşı da odur. Arı kiminse, güneş de onun mülküdür. Arıya balı kim yaptırıyorsa, güneşi de o hareket ettiriyordur. Çünkü güneş ile bal arısının gözleri arasında bir irtibat ve keyfiyetçe birbirleriyle münasebetleri vardır. Güneşten habersiz olan, bal arısına gözü takamaz ve güneşin hareketlerini bilmeyen, bal arasına bu hesaplama tekniğini öğretemez.

Netice: Bal arısının güneşle, yeryüzünün manyetik çekim alanıyla, çiçeklerle, havayla, suyla ve daha birçok şeyle alakası ve irtibatı vardır. Bu münasebetlerin muntazaman idaresi bütün kâinatın tek bir elden idare edildiğini ispat eder.

Şimdi, mütalaasını yaptığımız cümleyi bir daha okuyalım:

Ve keza, manzume-i şemsiye ile bal arısının gözleri arasındaki irtibat ve keyfiyetçe birbiriyle münasebetleri, ikisinin bir Nakkaş’ın nakşı olduğuna olan delaletlerini  اَللّٰهُ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ  ile ilam ediyorlar. (Mesnevi-i Nuriye, Katre)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin