23. Ey Hadis İnkârcıları! Siz kimdensiniz?

Sevgili kardeşlerim, Hadis Savunması isimli eserimizin Yirmi Üçüncü Dersindeyiz. Bu derse kadar hep Kur’an’dan konuştuk. Hadis inkârcılarının, “Biz Kur’an’a uyarız.” sözlerinin ne büyük bir safsata olduğunu gösterdik. Bu dersimizde ise, Efendimiz (asm)’ın konumuza bakan birkaç hadisini nakledeceğiz. Nakledeceğimiz ilk hadis-i şerifi; Ebu Davud, İbni Mâce, Tirmizî ve Ahmed İbni Hanbel hazretleri nakletmişler. Efendimiz (asm) şöyle buyurmuş:

أَلاَ Dikkat edin! إِنِّي أُوتِيتُ القُرآنَ وَمِثلَهُ مَعَهُ   Şüphesiz bana Kur’an ve onun bir misli verildi. أَلاَ يُوشِكُ رَجُلٌ شَبْعَانُ عَلَى أَرِيكَتِهِ يَقُولُ  Dikkat edin! Karnı tok bir adamın koltuğuna yaslanarak şöyle diyeceği gün yakındır    عَلَيْكُمْ بِهَذَا القُرآنِ Sizin bu Kur’an’a uymanız gerek. -Yani başka bir şeye uymanıza gerek yok–  فَمَا وَجَدتُمْ فِيهِ مِنْ حَلاَلٍ فَأَحِلُّوهُ   Onda helal bulduklarınız helal kabul edin  وَمَا وَجَدتُمْ فِيهِ مِنْ حَرَامٍ فَحَرِّمُوهُ  Onda haram bulduklarınızı da haram kabul edin  أَلاَ -Efendimiz diyor ki- Dikkat edin!  وَإِنَّ مَا حَرَّمَ رَسُولُ اللَّهِ كَمَا حَرَّمَ اللَّهُ  Allah’ın Resulünün haram kıldıkları, Allah’ın haram kıldıkları gibidir. (Ebû Dâvûd, Sünnet 6; İbn-i Mâce, Mukaddime 2; Tirmizî, İlim 10; Ahmed b. Hanbel, 6/8)

Bu hadis-i şerifte Efendimiz (asm), hadis inkârcılarını haber vermiş. Onları uyarmak için diyor ki: “Bana Kur’an ve onun bir misli verildi. Allah’ın resulünün haram kıldıkları, Allah’ın haram kıldıkları gibidir.” Efendimiz (asm) böyle diyor, ama hadis inkârcıları Peygamberimiz (asm)’in sözünü kabul etmiyorlar.

Başka bir hadiste Efendimiz (asm) şöyle diyor:

 فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتِي فَلَيْسَ مِنِّي Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir. (Buhari, Nikah, H. No: 4776; Müslim, Nikah, H. No: 1401; Nesâi, Nikah, H. No: 3217; Müsned-i Ahmed, 3/241)

Başka bir hadislerinde de şöyle buyurmuş:

 فَمَنْ لَمْ يَعْمَلْ بِسُنَّتِي فَلَيْسَ مِنِّي Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir. (İbni Mâce, Nikah, 1)

Şimdi hadis inkârcılarına bir sorum var:

– Efendimiz (asm): Benim sünnetimden yüz çeviren benden değildir. Benim sünnetimle amel etmeyen benden değildir.” diyor. Ey hadis inkârcıları! Siz Peygamberimiz (asm)’in sünnetiyle amel etmediğinize göre, Ondan değilsiniz. Peki siz kimdensiniz? Bunu hiç düşündünüz mü?

Bir hadis-i şerif daha nakledelim:

  إِنَّ أَوَّلَ ذَهَابِ الدِّينِ تَرْكُ السُّنَّةِ  Dinin elden gidişi sünnetin terkiyle başlar.  يَذْهَبُ الدِّينُ سُنَّةً سُنَّةً كَمَا يَذْهَبُ الْحَبْلُ قُوَّةً قُوَّةً  Bir halatın iplik iplik ortadan kalkması gibi, din de sünnetlerin birer birer terkiyle ortadan kalkar. (Darimi, Mukaddime 16)

Kardeşlerim, bu konuda nakledilebilecek çok hadis-i şerif var; biz bunlarla yetinelim. Zaten aklı olana bunlar kâfi gelir. Aklı olmayanaysa, kitaplar dolusu anlatsak nafile…

Bu dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde buluşuncaya kadar Allah’a emanet olun.

(163 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir