a
Ana SayfaAbdest24. Abdesti bozan şeyler nelerdir?

24. Abdesti bozan şeyler nelerdir?

Abdesti bozan şeyler şunlardır:

1. Sidik, büyük abdest, yel, mezi ve meni gibi ön ve arka yoldan çıkan her şey.

2. İki yolun dışındaki yerlerden çıkan kan, cerahat ve irin gibi şeyler. Bunlar yaranın üstünde kalırsa abdesti bozmaz. Abdesti bozması için yaranın dışına taşması gerekir. Yine bir yiyeceği ısırmak veya abdest için misvak kullanmanın sonrasında çıkan kan izi abdesti bozmaz. Eğer kan tükürükle birlikte gelirse, kan tükürükten fazla veya eşit olursa abdesti bozar, az olursa bozmaz.

3. Ağız dolusu kusmuk. Ağız dolusu olmayan kusmuk abdesti bozmaz.

4. Aklın gitmesi, bayılmak, sarhoşluk, delilik ve sara nöbeti geçirmek.

5. Yan üstü yatıp uyumak, bağdaş kurup uyumak, dirseklere dayanıp uyumak, ayakları yan taraftan çıkarıp oturarak uyumak ve namaz dışında secde pozisyonunda uyumak abdesti bozar. Oturmuş bir vaziyette uyumak ise abdesti bozmaz.

Buna göre, bir kimse yerde oturup ayaklarını uzatarak uyusa veya sandalye gibi bir şeyde oturup uyusa abdesti bozulmaz. Ancak bir şeye dayanmaması gerekir. Eğer dayanmış ise dayandığı şey çekildiğinde düşecek gibiyse abdesti bozulur. Çünkü bu, tam hâliyle kişinin kendinden geçmesidir.

Yine yere oturmuş vaziyette uyurken kıçı yerden kesilip yükselmiş olursa abdesti bozulur. Mesela arabada yolculuk yapan bir kişi koltuğuna yaslanmadan uyusa abdesti bozulmaz. Eğer bu vaziyette uyurken araba bir tümsekten geçer ve kıçı yerden kesilirse abdesti bozulmuş olur.

6. Kadınla fahiş mübaşeret. Fahiş mübaşeret, arada herhangi bir engel olmadan erkeğin kadının tenine şehvetle temas etmesi ve organının sertleşmesidir.

7. Namazda kahkaha ile gülmek. Kahkaha kişinin yakınında bulunanların duyacağı şekilde gülmektir. Gülmek ise yakında olanların duymadığı, kişinin sadece kendisinin duyduğu gülmektir. Kahkaha hem namazı hem abdesti bozar, gülmek ise sadece namazı bozar.

(Fethu’l-Kadîr, I, 24-37; el-Bedâyî, I, 24-33; ed-Dürrü’l-Muhtar, I, 124-138; el-Lübab, I, 17-20; Merakı’l-Felah, 14 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin