a
Ana SayfaHayız ve Nisaf24. Âdeti biten kadının gusletmeden ilişkide bulunması caiz midir?

24. Âdeti biten kadının gusletmeden ilişkide bulunması caiz midir?

Âdet gören kadının iki farklı durumu vardır:

1. Ya âdeti on gün devam ekmektedir ki on gün âdetin azami süresidir.

2. Ya da âdeti on günden daha az devam etmektedir.

Âdeti on gün devam eden kadının gusletmeden cinsel ilişkide bulunması caizdir. Çünkü bu kadın âdetin azami süresini tamamlamıştır. Artık bundan sonra âdetinin devam etme imkânı yoktur. Bu sebeple, gusletmeden ilişkide bulunması caizdir.

Âdeti on günden daha az devam kadının ise gusletmesi gerekir. Gusletmeden cinsel ilişkide bulunması caiz değildir. Bu hükmün sebebi şudur:

Âdetli bir kadının -on günü tamamlamışsa- kan görmeme hâli de âdet hâli hükmündedir. Kanın kesilmesiyle âdeti bitmez. Böyle bir kadının âdetini bitiren şey gusletmektir. Eğer gusletmeden cinsel ilişkide bulunursa âdetli iken bulunmuş olur. Hâlbuki âdeti on gün süren kadının aybaşı hâli on günün bitmesiyle tamamlanıyor. Artık onun bundan sonraki temizlik hâli âdetten sayılmıyor. Çünkü nihai sınıra ulaşmış; daha ötesi yok ki temizlik hâli âdetten sayılabilsin.

Eğer on günden önce âdeti biten kadının gusletmesine mâni bir hâl varsa ve teyemmüm şartları kendinde bulunuyorsa, teyemmüm alması da yeterli olur. Bu teyemmümle namaz kılmasa dahi cima etmesi helaldir.

Yine şu durumda, gusletmeden ilişkide bulunması caiz olur:

Eğer gusletmeyip üzerinden tam bir namaz vakti geçecek olursa, vakit çıktıktan sonra cinsel ilişkide bulunması helal olur. Çünkü böyle bir durumda, kılmadığı namaz onun üzerine bir borç olmuştur. Bu borç onu hükmen temiz yapar.

Meseleyi maddeleyerek daha kolay anlaşılmasını sağlayalım:

1. Âdeti on gün devam eden kadının gusletmeden cinsel ilişkide bulunması caizdir.

2. Âdeti on günden az olan kadının gusletmesi gerekir.

3. Gusletmeye mâni bir hâli varsa teyemmüm etmesi yeterli olur.

4. Eğer gusletmeyip üzerinden bir namaz vakti geçer ve bu namazı kılmadığı için kazası üzerine borç olursa, bu durumda, gusletmeden cinsel ilişkide bulunması caizdir. Zira namaz borcu onu hükmen temiz yapar.

(Vehbe Zuhaylî, I, 361-362)

Yazar: Sinan Yılmaz

 

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin