a
Ana SayfaHayız ve Nisaf25. Gayrimüslim eş âdet veya lohusa olsa ilişkiye girmek caiz olur mu?

25. Gayrimüslim eş âdet veya lohusa olsa ilişkiye girmek caiz olur mu?

Hayız ve nifas konusunda, bir erkeğin gayrimüslim hanımıyla ilişkisi aynen Müslüman eşiyle ilişkisi gibidir. Müslüman eşiyle âdet veya lohusa hâlinde hangi ölçüde ilişkiye girebiliyorsa, gayrimüslim hanımıyla da aynı ölçüde ilişkiye girebilir.

Sadece şu hususta bir ihtilaf vardır:

Âdeti on günden daha az devam eden Müslüman kadının gusletmeden önce cinsel ilişkiye girmesi caiz değildir. Bu, Müslüman kadına caiz olmadığı gibi, erkeğe de caiz değildir.

Gayrimüslim hanımın gusletmesi gerekip gerekemediği hususunda ise ihtilaf vardır. Bir görüşe göre gusletmelidir. Diğer bir görüşe göre ise gusletmesi şart değildir.

Böyle ihtilaflı meselelerde ihtiyatlı davranıp ona göre amel etmek takvaya daha uygundur ve daha güzeldir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Sf. 79, Madde 129)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin