a
Ana SayfaLâsiyyemalar25. Ve keza, nevin kesret-i efradıyla beraber her ferdin harikulade bir hüsn-ü hilkate malik olması…

25. Ve keza, nevin kesret-i efradıyla beraber her ferdin harikulade bir hüsn-ü hilkate malik olması…

Lâsiyyemalar mütalaasına kaldığımız yerden devam ediyoruz:

Ve keza, nevin kesret-i efradıyla beraber her ferdin harikulade bir hüsn-ü hilkate malik olması, Kadîr-i Mutlak’a hastır ki az çok, küçük ve büyük her şey O’na nisbeten birdir. (Mesnevi-i Nuriye, Lâsiyyemalar)

(Kesret-i efrad: Fertlerin çokluğu / Hüsn-ü hilkat: Güzel yaratılış / Kadîr-i Mutlak: Nihayetsiz kudret sahibi)

Bu maddeyi daha önce hüsn-ü sanat cihetiyle mütalaa etmiştik. Üstadımız o maddede, “Kesret ve mebzuliyetle beraber, her ferdin sanat itibarıyla kıymettar olması…” demişti. Bu maddede ise, “Nevin kesret-i efradıyla beraber, her ferdin harikulade bir hüsn-ü hilkate malik olması…” dedi.

Hüsn-ü hilkat güzel yaratılış demektir. Her bir mahluk vücuduyla, suretiyle, aza ve cihazlarıyla, elbisesiyle, rengiyle ve her hâliyle en güzel şekilde yaratılmıştır.

“Eşya zıddıyla bilinir.” kaidesince hüsn-ü hilkati anlamak için uzay filmlerindeki uzaylı karakterlerine bakmak lazım. Hani bazı uzaylı filmleri oluyor, orada uzaylı tasvirleri yapılıyor. Hepsi birbirinden çirkin tasvirler… İnsan onları vahid-i kıyas yaparak Allah’ın ne güzel yarattığını ve mahlukatın hüsn-ü hilkatini daha iyi anlıyor.

Kur’an da bu hakikate birçok ayetiyle dikkat çekiyor. Mesela diyor ki:

فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ   Yaratıcıların en güzeli olan Allah ne de yücedir. (Mü’minûn 14)

Başka bir ayet:

وَصَوَّرَكُمْ فَأَحْسَنَ صُوَرَكُمْ   Allah size bir suret ve şekil verdi ve suretinizi güzel yaptı. (Mü’min 64)

Başka bir ayet:

اَلَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ   O Allah ki yarattığı her şeyi güzel yaptı. (Secde 7)

Başka bir ayet:

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ   Biz insanı en güzel biçimde yarattık. (Tîn 4)

Daha bunlar gibi birçok ayetiyle Kur’an hüsn-ü hilkate dikkatleri celbediyor ve hüsn-ü hilkati Allah’ın varlığına bir delil yapıyor.

Şimdi, gözümüzle gördüğümüz bir hakikat var. Bu hakikat: Her nevin milyonlar, milyarlar ferdinin olması ve her ferdin hüsn-ü hilkate malik olması…

Bu hakikatin neticesi de şu: Her ferdi böyle hüsn-ü hilkatle yaratmak öyle bir Kadir-i Mutlak’a hastır ki az-çok, küçük-büyük, her şey O’nun kudretine nisbeten birdir. Yani Allah hakkında “Şunu yaratması mı daha kolay yoksa şunu mu?” diye bir soru sorulamaz.

– Allah için baharı yaratmak bir çiçeği yaratmak kadar kolaydır.

– Öldükten sonra bütün insanları haşretmek bir sineğin ihyası kadar kolaydır.

– Cenneti icat etmek bahçemizi icat etmek gibi zahmetsizdir.

– Galaksileri sevk ve idare etmek bir zerrenin idaresi gibi basittir.

Allah hakkında kolay-zor, büyük-küçük gibi kavramlar yoktur. Her şey kudretine müsavidir. Bunun da bir delili mahlukatın hüsn-ü hilkatidir.

Dersimizi burada tamamlayalım. Bu dersimizde şu cümlenin mütalaasını yaptık:

Ve keza, nevin kesret-i efradıyla beraber her ferdin harikulade bir hüsn-ü hilkate malik olması, Kadîr-i Mutlak’a hastır ki az çok, küçük ve büyük her şey O’na nisbeten birdir. (Mesnevi-i Nuriye, Lâsiyyemalar)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin