a
Ana SayfaHayız ve Nisaf27. Âdetten sonra gelen beyaz akıntı namaza mâni midir?

27. Âdetten sonra gelen beyaz akıntı namaza mâni midir?

Âdetten sonra gelen beyaz akıntı âdete dâhil değildir. Bu akıntı abdesti bozan ve elbiseye bulaştığında namaza mâni olan bir akıntıdır.

Bu akıntı sebebiyle kadın ya özür sahibi olur ya da özür sahibi olmaz. Özür sahibi olabilmesi için iki şart vardır:

1. Özür tam bir namaz vakti devam etmeli ve arada abdest alıp namaz kılabilecek kadar bir zaman bulunmamalıdır.

Mesela öğle vaktinde bu beyaz akıntı gelmeye başlamalı ve ikindi vaktine kadar bu akıntı hiç kesilmemelidir. Eğer abdest alıp öğle namazını kılabilecek kadar bir zaman kesilirse özür olmaktan çıkar ve kişinin abdestini bozar.

2. Sonraki her vakitte en az bir defa gözükmelidir. Kişiyi özür sahibi yapan bu akıntı, bir namaz vakti içinde bir defa gözükmezse artık özür kesilmiş olur.

Dilerseniz, kan örneği ile özür meselesini daha iyi anlayalım:

Mesela kişinin burnundan devamlı kan aksa ve bu hâl öğle ile ikindi arasında devam etse, bu kişi abdestini alır ve öğle namazını kılar. Bu durumda, akan kan onun abdestini bozmaz.

İkindi vakti girdiğinde eğer kan akması bir defa vukua gelirse yine özürlü sayılır ve kan abdestini bozmaz.

Bakın, öğle ile ikindi arasında kanın devamlı akması şart iken, ikindi ile akşam arasında sadece bir defa akması yeterli oluyor. Demek, iki vakit arasında devamlı gözükecek ve hiç kesilmeyecek; ondan sonraki vakitte de en az bir defa gözükecek.

Eğer bu kişinin burnundan akan kan akşam ile yatsı arasında yine bir defa gözükürse özür devam eder. Özür devam ettiği müddetçe burnundan gelen kan abdestini bozmaz.

Eğer akşam vaktinden sonra kan kesilirse artık özür kalkmış olur. Dolayısıyla, eğer yatsı vaktinden sonra burnundan kan gelse bu kan abdestini bozar, çünkü artık özür sahibi değildir.

Âdetten sonra gelen beyaz akıntı da misaldeki kan gibidir. Özür olabilmesi için, iki namaz arası kesilmeden devam etmeli ve ondan sonraki her vakitte en az bir defa görülmelidir.

Eğer beyaz akıntısı bu şekilde gelen kadın varsa, özür sahibi olacağı için beyaz akıntı abdestini bozmaz.

Eğer zikredilen iki şart kadında mevcut değilse, kadın göreceği beyaz akıntı ile özür sahibi olmaz. Özür sahibi olmadığı için de gelen beyaz akıntı abdestini bozar. Bu durumdaki kadın pamuk gibi bir şey kullanmak suretiyle akıntının dışa çıkmasını engellemeli ve namazını öyle kılmalıdır. Belki abdestini aldıktan sonra namazını hemen kılmalı ve akıntının gelmesine fırsat vermemelidir.

Ayrıca bu akıntı elbiseye bulaşırsa bulaştığı kısım yıkanmalı veya elbise değiştirilmelidir.

(Faruk Beşer, Hanımlara Özel Fetvalar, sf. 70)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin