a
Ana SayfaFikir Sofrası27. Kâfirden şu üç sorumuza cevap istiyoruz

27. Kâfirden şu üç sorumuza cevap istiyoruz

Allah’ı inkâr eden bir kimseyi ilzam etmek için şu üç soruyu sorabiliriz:

1. Sanatkâr sanatını bilir mi bilmez mi?

2. Bir sanatkâr kendinden daha mükemmel olanı yapabilir mi?

3. Sanatkâr ve sanat aynı şey midir yoksa ayrı şey midir?

Herhâlde bu sorulara şöyle cevap verir:

1. Elbette sanatkâr sanatını bilir. Yani masayı yapan marangoz masayı, resmi çizen ressam da resmi bilir ve öyle yapar.

2. Bir sanatkâr asla kendinden daha mükemmelini yapamaz. Mesela insanın yapmış olduğu bilgisayar, kendi beynine kıyasla son derece ilkeldir. Yine yapmış olduğu mükemmel ötesi bir ev, kendi vücut evine kıyasla son derece basittir.

3. Sanatkâr ve sanatın aynı mı yoksa ayrı mı olduğuna gelince, elbette ayrıdır. Marangoz masadan, ressam da resimden farklıdır.

Bu cevaplar ile şu kaideleri sıralayabiliriz:

1. Sanatkâr sanatını bilir.

2. Bir sanatkâr kendinden daha mükemmelini yapamaz.

3. Sanatkâr ve sanat farklı şeylerdir.

O hâlde dinle ey kâfir!

Sen Cenab-ı Hakk’ı inkâr etmekle sebepleri eşyaya sanatkâr yapıyorsun. Hâlbuki biraz evvel dedin ki: “Sanatkâr sanatını bilmeli.” Senin sanatkâr olarak kabul ettiğin su, güneş, toprak, hava ve diğer sebepler bırak eşyayı bilmeyi kendilerinden bile haberleri yok. Bu durumda, şu sanatlı eserleri nasıl yaratacaklar? Unutma, “Sanatkâr sanatını bilmeli.” kaidesini sen de kabul etmiştin.

Hem “Bir sanatkâr kendinden daha mükemmelini yapamaz.” demiştin. Hâlbuki bir sinek bile şu sebeplerden daha sanatlı ve daha mükemmeldir. Bir de başını kaldırıp şu âleme baksan, şu sanat harikalarının basit, sanatsız ve adi sebeplerden oluştuğunu nasıl iddia edebilirsin?

Hem “Sanatkâr ile sanat ayrı şeylerdir.” demiştin. Hâlbuki sen sebepleri fail yapmakla sanat ve sanatkârın aynı olduğunu iddia ediyorsun. “Tabiat nedir?” dediğimizde bize şu dünyayı gösteriyorsun. Daha sonra “Bunları kim yarattı?” dediğimizde yine bu dünyanın içindeki sebepleri söylüyorsun. Bu şekilde âlemi hem sanat hem de sanatkâr yapıyorsun.

İşte senin fikrin ve inkârın bu kadar batıldır. Sana inananların da aklı yoktur.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin