a
Ana SayfaNamaz27. Namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler hangileridir?

27. Namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler hangileridir?

Hanefi mezhebinde beş mekruh vakit vardır. Bunlar şunlardır:

1. Fecirden güneşin doğuşuna kadar olan zamandır. Fecir takvimlerde imsak olarak gösterilir.

Bu zaman diliminde sabah namazının sünnetinden başka sünnet namaz kılınmaz. Kaza namazı kılmak ise caizdir. Demek, bu vakitte nafile namaz kılınamazken, kaza namazları kılınabilmektedir. Bilhassa teheccüd namazına kalkanlar bu vakte dikkat etmelidir. Zira bu vakit girdikten sonra nafile ve sünnet namaz kılınmaz.

2. Güneşin doğuşundan, yaklaşık kırk elli dakika yükselinceye kadar olan zaman.

Bu vakitte ne farz ne de sünnet, hiçbir namaz kılınmaz. Hatta kazaya kalan o günkü sabah namazının farzı dahi bu vakit çıkmadan kaza edilmez.

3. Güneşin yükselip tam tepeye geldiği zeval anının bulunduğu zaman.

Bu vakit öğle namazından 40-50 dakika önceden, öğle namazına kadar olan zamandır. Bu zaman diliminde ne farz ne sünnet, hiçbir namaz kılınmaz.

4. İkindi ile akşam namazı arasındaki zaman dilimi.

Bu vakitte sünnet olarak sadece o günün ikindi namazının sünneti kılınabilir. Bundan başka nafile ve sünnet namaz kılınmaz. Kaza namazlarını bu vakitte kılmak ise akşam ezanına yaklaşık 40-50 dakika kalıncaya kadar caizdir.

5. Güneşin sararmasından ve gözleri kamaştırmaz bir hâle gelmesinden itibaren güneşin batışına kadar olan zaman. Bu, akşam namazından 40-50 dakika önceden, akşam namazına kadar olan zaman dilimidir.

Bu zaman diliminde o günkü ikindi namazının farzından başka hiçbir namaz kılınmaz. Hatta o günkü ikindi namazının sünneti dahi kılınmaz. Kaza namazlarını da bu vakitte kılmak mekruhtur.

Bu vakitlerden başka, şu vakitlerde de namaz kılmak mekruhtur:

1. Akşam namazından önce nafile namaz kılmak mekruhtur.

2. Cuma ve bayram namazlarında imam hutbe okurken namaz kılmak mekruhtur.

3. Bayram namazlarından önce ve sonra nafile namaz kılmak mekruhtur.

4. Farz namaza durulduğu zaman kişinin nafile namaz kılmakla meşgul olması tahrimen mekruhtur. Ancak sabah namazının sünnetini kılmak müstesnadır. Eğer kişi sabah namazının farzı kılınırken -sabah namazının sünnetini kıldığı takdirde- imama yetişeceğini umuyorsa sünneti kılar. Eğer imama yetişemeyeceğinden korkarsa sabah namazının iki rekât sünnetini terk eder.

5. Farz namazın vakti dar olduğu zamanlarda nafile namaz kılmak mekruhtur. Çünkü nafile ile meşgul olununca farz namazın vakti kaçırılmış olur.

(ed-Dürrü’l-Muhtar, I, 349-351; Meraki’l-Felah, 31; Fethü’l-Kadir, I, 166; Vehbe Zuhaylî, I, 402 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin