a
Ana SayfaTeyemmüm27. Suyu olan kişiden su istemeksizin teyemmüm edilebilir mi?

27. Suyu olan kişiden su istemeksizin teyemmüm edilebilir mi?

Kişinin yol arkadaşının yanında su varsa teyemmüm etmeden önce ondan su istemelidir. Çünkü su çoğunlukla verilen bir şeydir. Şayet arkadaşı suyu vermeyecek olursa, bu durumda, su bulamama hâli tahakkuk etmiş olur ve kişi teyemmüm edebilir.

Eğer arkadaşından su istemeden önce teyemmüm edip namazını kılacak olursa, İmam-ı Azam’a göre, namazını iade etmesi gerekmez. Çünkü başkasının mülkünden bir şeyler istemek kişiye vacip değildir.

İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre ise namazını iade etmelidir. Onlara göre, bu durumda teyemmüm sahih değildir. Çünkü su kolaylıkla verilen bir şeydir ve istenmesi gerekir. Eğer arkadaşı suyu satmak isterse ve kendisinin ödeyecek imkânı varsa, suyu satın almalı ve onunla abdest almalıdır. Bu durumda teyemmüm yine yeterli olmaz. Ancak suyu pahalı bir fiyatla satacak olursa suyu alması gerekmez. Bu durumda teyemmüm edebilir.

Böyle bir durumda, ihtilaftan kurtulmak için suyu istemek daha güzel ve takvaya daha uygundur. Bununla birlikte, su istenmeden teyemmümle namaz kılınacak olsa iadesi gerekmez.

(Vehbe Zuhaylî, I, 334-335)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin