a
Ana SayfaOruç28. İğne orucu bozar mı?

28. İğne orucu bozar mı?

Vücuda fıtri olmayan bir delikten bir şey girse ya da zerk edilse, İmam-ı Azam Hazretlerine göre, oruç bozulur; İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre ise oruç bozulmaz.

Buna göre, bir kimse oruçlu iken iğne olsa İmam-ı Azam Hazretlerine göre orucu bozulur. Zira İmam-ı Azam’a göre, vücuda giren şeyin ağız ve burun gibi fıtri bir delikten girmesi şart değildir.

İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre ise iğne orucu bozmaz. Çünkü vücuda giren şey ağız ve burun gibi fıtri bir menfezden girmemektedir. Fıtri menfezden girmeyen bir şey ise bu iki imama göre orucu bozmaz.

Bu meseledeki içtihatları öğrendikten sonra şöyle bir yol takip edebiliriz:

– Oruçlu iken iğne olması gereken kişi mümkünse bu iğneyi imsak vaktinden önce ya da akşamdan sonraya bırakır ve ihtilaftan kurtulur.

Eğer bu mümkün değilse iğnesini olur ve İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed’in fetvasıyla amel ederek orucuna devam eder. Çünkü bu iki imama göre iğne orucu bozmaz.

Eğer işin takvasıyla amel etmek ve İmam-ı Azam Hazretlerinin de içtihadına uymak isterse, daha sonraki günlerde iğne olduğu bu günü kaza eder. Bu, işin takva cihetidir.

(el-Mebsut, III, 68)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin