a
Ana SayfaGusül29. Ağızdaki yemek parçaları gusle mâni midir?

29. Ağızdaki yemek parçaları gusle mâni midir?

Gusül abdestinde ağzın iç kısmını yıkamak farzdır. Bu sebeple, suyun geçmesini engelleyecek şekilde dişlerin arasında bulunan nohut büyüklüğündeki sert yemek parçaları gusle mânidir.

Gusül alırken ağızda nohut büyüklüğünde bir şey veya çiğnenip kurumuş ekmek parçası olmamalıdır. Gusülden evvel bunlar temizlenmeli ve gusül abdesti ondan sonra alınmalıdır.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 99, Madde 190)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin