3. “Allah Arş’tadır.” diyenler, Arş’ı melekler taşırken Allah nerede olacak?

“Allah Arş’tadır.” diyenler, Arş’ı melekler taşırken Allah nerede olacak?

“Allah’ın Arş’a İstivası” isimli eserimizin Üçüncü dersindeyiz. Bu dersimizde, “Allah’ın Arş’ta oturduğunu” söyleyenlere bir soru soracağız. Hakka suresi 17. ayette şöyle buyrulmuş:

وَيَحْمِلُ عَرْشَ رَبِّكَ فَوْقَهُمْ يَوْمَئِذٍ ثَمَانِيَةٌ  O gün Rabbinin arşını, onların üstünde olan sekiz melek taşır.

Mezkûr ayetin açık ifadesiyle, mahşer günü Arş’ı sekiz melek taşıyacaktır. Şimdi, “Allah Arş’ta oturmaktadır.” diyen kişiye, şu soruyu soruyoruz:

– Melekler Arş’ı taşırken Allah nerede olacak?

Eğer “Allah Arş’ın üzerinde olacak.” dersen, bu durumda, meleklerin Allah’ı taşıması lazım gelir. Bu mümkün değildir. Çünkü Allah, mahlukunu koruyup gözetendir. Mahluk olan Allah’ı ne koruyabilir, ne gözetebilir, ne de taşıyabilir. Demek bu şık batıldır.

Eğer “Yok, Allah Arş’ın üzerinde olmayacak.” dersen, bu sefer de şu soruyu sorarız: Allah o zaman nerede olacak?

Eğer “Allah hiçbir yerde olmayacak.” dersen, Allah’ın mekândan münezzeh olduğunu kabul etmiş olursun. Bu durumda, Allah’ın Arş’ta oturduğunu iddia etmen batıl olur.

Yok Eğer “Allah mekândan münezzeh değildir.” dersen, o zaman, Allah’ın Arş’tan inince gideceği yeri söylemen gerekiyor.

Gördün mü, batıl itikadın seni nasıl bir duruma soktu. Bizim inancımıza göreyse, Allah mekândan münezzeh olduğu için, bu soruların hiçbiri bize sorulamaz.

Netice olarak deriz ki şu üç şıktan birisini kabul etmek zorundasın:

  1. Melekler Arş’ı taşırken Allah Arş’ın üzerinde olacak.
  2. Melekler Arş’ı taşırken Allah Arş’ın üzerinde olmayıp başka bir mekânda olacak. Bu şıkkı kabul ediyorsan, Allah’ın gideceği mekânı bize söylemelisin.
  3. Allah mekândan münezzehtir. Eğer bu şıkkı kabul ediyorsan, Allah’ın Arş’ta oturduğu inancından tövbe etmelisin. Çünkü mekândan münezzeh olan zat, hiçbir mekânda olmaz ve hiçbir yere oturmaz. Biz Ehl-i sünnet mensupları, elhamdülillah üçüncü şıkkı kabul ediyoruz.

Kardeşlerim, bu dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde, konuya farklı bir açıdan bakacağız. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun.

(357 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir