a
Ana SayfaYiyecekler-İçecekler3. Ehil eşeğin ve katırın yenmesi helal midir?

3. Ehil eşeğin ve katırın yenmesi helal midir?

Ehil eşeklerin ve katırların yenmesi haramdır. Zira Peygamber Efendimiz (a.s.m.) Hayber günü ehil eşeklerin ve katırların yenmesini yasaklamıştır.

At ve eşekten doğan katır ya da yabani eşek ile ehil eşekten doğan eşek gibi, eti yenen ve yenmeyenin birleşmesinden doğan hayvan da haramdır. Çünkü böyle bir hayvan birisi yenen, diğeri yenmeyenden halk edilmiştir. Bu sebepten dolayı, “Haram kılıcı, helal kılana takdim edilir.” kaidesiyle amel etmek üzere haram yönü ağır basar.

Yabani eşeklerin ve anaları sığır olan katırların etleri ise haram değildir. Zira hayvanlar yenme bakımından anaya bağlıdırlar.

(Vehbe Zuhaylî, IV, 321, 322; Ömer Nasuhi Bilmen, 426, Madde 55)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin