a
Ana SayfaEzan ve Kâmet3. Ezanın sünnetleri nelerdir?

3. Ezanın sünnetleri nelerdir?

Ezanın sünnetleri şunlardır:

1. Müezzinin sesi gür ve güzel olmalıdır. Müezzinin sesinin gür olmasındaki hikmet, daha kuvvetli bir tebliğde bulunmak ve işitenin kalbini yumuşatarak ezandaki daveti kabul etmesini kolaylaştırmaktır.

2. Müezzin ezan okurken sesini yükseltmeli ve mescidin yakınında yüksekçe bir yere çıkmalıdır. Bunun sebebi daha geniş bir çevrede ezanın duyulmasını sağlamaktır.

Yalnız başına namaz kılacak kişinin de ezan okurken sesini yükseltmesi sünnettir.

Bir cemaatin namaz kılıp ayrıldıkları yerde tekrar ezan okunacak olsa, bu ezanda sesi alçaltmak gerekir.

3. Müezzin mescide yakın bir yerde ezan okumalıdır. Çünkü ezan cemaati namaza çağırmadır. Mescitte cemaat olmak ise daha faziletlidir.

4. Müezzin buluğa ermiş, adaletli, emin, salih ve namaz vakitlerini bilen birisi olmalıdır.

5. Müezzin ezan okurken abdestli ve temiz olmalıdır.

6. Müezzin kör olmamalıdır. Çünkü kör olan kişi vaktin girdiğini bilmez ve çoğu kez yanılır. Ancak âmâ kişi ezan okursa bu ezan sahihtir.

7. Müezzin birer parmağını kulaklarına sokmalıdır. Zira bu durum sesi yükseltir.

8. Müezzin ezan okurken iki kelime arasında durarak uzatmalı, kâmet getirirken ise iki kelimeyi birleştirmeli ve hızlıca okumalıdır. Zira ezan orada olmayanlara vakti bildirmek içindir. Yavaş okumak suretiyle insanlara cemaate katılmaları için zaman tanınır. Kâmet ise toplanmış bulunan cemaate namazın başladığını bildirmek içindir. Çabuk olmakla da bu maksat hasıl olur.

9. Müezzin ezan okurken ve kâmet getirirken kıbleye yönelmelidir. Zira ezan ve kâmette Allah’a karşı bir yakarış vardır. Böyle bir durumda kıbleye dönmek fazilettir.

10. Müezzin  حَيَّ عَلَى الصَّلاَةِ  derken yüzünü sağ tarafa,  حَيَّ عَلَى الْفَلاَحِ  derken yüzünü sol tarafa çevirmelidir. Ancak ayaklar döndürülmemelidir.

Bu sözlerde yüzü çevirmenin hikmeti şudur: Bu sözlerde cemaate seslenme vardır. Bu sebeple, bunları okurken sağa ve sola dönmek daha güzeldir.

Şafiî mezhebine göre, minarede hem dönmek hem de ihtiyaç olursa kıbleye sırt çevirmek caizdir.

11. Ezan bittikten sonra hemen kâmet getirmeyip ezan ile kametin arasını ayırmalıdır. Bu süre akşam namazında üç kısa ayet okuyacak kadar bir zamandır. Diğer vakitlerde ise cemaatin gelecekleri kadar bir zamandır.

12. Ezan vakit girdiğinde okunmalıdır. Bu sayede insanlar vaktin girdiğini öğrenirler.

13. Müezzin ezanı tamamlamadan cemaatin kalkmaması ve ezanın bitmesini beklemeleri müstehaptır.

(el-Bedâyi, I, 149-152; ed-Dürrü’l-Muhtar, I, 359-361; Fethu’l-Kadîr, I, 170-176; el-Lübab, I, 63; Merâkı’l-Felah, 32)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin