3. İsra ayetinde geçen “yürüttü” kelimesi neye işaret ediyor?

Miraç konusunun Üçüncü dersindeyiz. Bu dersimizde, miracın bedenle olduğunun, Üçüncü delilini işleyeceğiz. Üçüncü delilimiz, isra seyahatinin anlatıldığı, İsra suresinin 1. ayetidir. Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulmuş:

سُبْحَانَ الَّذِي O zatı tesbih ve tenzih ederiz ki    أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً bir gece kulunu yürüttü  مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى  Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya…

İsra seyahatinin anlatıldığı bu ayet-i kerimede,  أَسْرَى بِعَبْدِهِ  “Kulunu gece yürüttü.” ifadesi geçmektedir.  أَسْرَى fiili, “gece yolculuğu yapmak” manasındadır. Fiil  بِ  harf-i ceriyle birlikte kullanıldığında, müteaddi olur. Bu durumda, “Gece yürüyüşü yaptırmak, gece yürütmek” manasına gelir.

أَسْرَى fiilinin bu manasını bulmak için, uzaklara gitmeye gerek yok. Bu fiil emir sigasıyla, Kur’an’da 5 defa geçmektedir.

Hud suresi 81 ve Hicr suresi 65. ayetlerde, Hz. Musa’ya hitaben şöyle denir:

  أَسْرِ بِاَهْلِكَ بِقِطْعٍ مِنَ الَّيْلِ Gecenin bir kısmında aileni yürüt.

Yani onları geceleyin Mısır’dan çıkart.

Tâhâ suresi 77. ayette, yine Hz. Musa’ya hitaben şöyle denir:

  وَلَقَدْ أَوْحَيْنَا إِلَى مُوسَى أَنْ أَسْرِ بِعِبَادِي  Andolsun ki Musa’ya, kullarımı geceleyin yürüt diye vahyettik.

Şuara suresi 52. ayette, buna benzer şekilde şöyle geçer:

 وَأَوْحَيْنَا إِلَى مُوسَى أَنْ أَسْرِ بِعِبَادِي إِنَّكُم مُتَّبَعُونَ   Musa’ya, “Kullarımı geceleyin yürüt, şüphesiz takip edileceksiniz.” diye vahyettik.

Duhan suresi 23. ayette, yine buna benzer bir şekilde şöyle geçer:

  فَأَسْرِ بِعِبَادِي لَيْلاً إِنَّكُمْ مُتَّبَعُونَ  Kullarımı geceleyin yürüt. Şüphesiz siz takip edileceksiniz.

Kelimenin geçtiği 5 ayette de  أَسْرَى  fiili, “gece yürüyüşü yaptırmak” manasında kullanılmıştır. Bütün bu kullanımlarda; bir fiil, bir yürüyüş söz konusudur ve bu yürüyüş, rüya veya hayali bir yürüyüş değildir. Ayakların üzerinde; bedenle ve cisimle bir yürüyüştür.

İsra seyahati de aynı kelimeyle anlatılmış,   أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً  Bir gece kulunu yürüttü. denilmiştir. Buna göre, isra seyahatinin de rüyada değil, bedenle olması gerekir. Bu kelimede, yürüyüş yapan kişinin, bedeniyle hareket etmesi vardır. Bir kişinin hayalen, keşfen veya rüyada gezdirilmesinde, أَسْرَى  fiili asla kullanılmaz.

Sözün özü: “Gece yürüttü” manasındaki  أَسْرَى kelimesi, miracın bedenle olduğuna delildir.

Üçüncü delili burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde, meselemizin Dördüncü delilini işleyeceğiz. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun.

(156 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir