a
Ana SayfaZekât30. İleride satılmak niyetiyle alınan arsa, ev ve diğer mallara zekât gerekir mi?

30. İleride satılmak niyetiyle alınan arsa, ev ve diğer mallara zekât gerekir mi?

Ticari malının zekâta tabi olması için şu dört şart aranır:

1. Ticari malın nisap miktarına ulaşması.

2. Üzerinden bir kamerî yılın geçmesi.

3. Niyetle birlikle bilfiil ticarete başlanmış olması. Çünkü sadece niyetlenmek yeterli değildir.

4. Malların ticarete elverişli olması.

Buna göre, ileride satılmak üzere alınan arsaya, eve ve diğer ticari mallara zekât gerekmez. Bu mallarla ne zaman bilfiil ticarete başlanırsa bu tarihten itibaren ticari mal kabul edilir ve zekâta tabi olurlar.

(Vehbe Zuhaylî, III, 298; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 351, Madde 45)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin