a
Ana SayfaHayız ve Nisaf31. Devamlı istihâza kanı gören kadının âdeti nasıl belirlenir?

31. Devamlı istihâza kanı gören kadının âdeti nasıl belirlenir?

Devamlı kendisinden kan gelen kadının âdetine belirleme hususunda şu yollara başvurulur:

1. Kanın nitelik farkı göz önünde bulundurularak amel edilir. Eğer kan siyah renge çalmak niteliğine sahip ise âdet kanı, değilse hastalık kanı olduğuna hükmedilir. Yani kadın âdet kanını hastalık kanından ayırt edebiliyorsa buna göre amel eder.

2. Âdeti belli olan kadın daha önceki âdetini esas alarak amel eder. Eğer devamlı kan gören kadının önceki âdetleri düzenli ise önceki âdet günlerini esas alarak amel eder. O günlerde gelen kanı âdet kanı kabul eder ve ona göre davranır.

3. Kadınlarda çoğunlukla görülen âdete göre amel edilir. Önceki iki durum ile amel edilememesi durumunda, kadınlarda en çok görülen âdet miktarı ile amel edilir. Bu da altı veya yedi gündür. Kadın takdir edeceği günlerde kendisini âdetli kabul eder ve ona göre amel eder. Diğer günlerde gelen kanı ise istihâza kanı (herhangi bir hastalıktan dolayı gelen kan) kabul eder.

Eğer ilk defa âdet gören bir kızın kanı akıp gitse ve kesilmese, bu durumda, her aydan on günü âdetli ve yirmi günü temiz kabul edilir ve buna göre amel eder.

(Vehbe Zuhaylî, I, 369)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin