a
Ana SayfaNamaz31. Zindan gibi bir yerde hapsedilen kişi namaz vakitlerini nasıl belirler?

31. Zindan gibi bir yerde hapsedilen kişi namaz vakitlerini nasıl belirler?

Bir kimse zindan gibi bir yerde hapsedilir ve namaz vaktinin girip girmediğinden şüphelenirse kendi kanaati ile amel eder. Bu kişiye vakit hakkında içtihat etmek vacip olur. Böyle bir durumda namazı biraz tehir etmek müstehaptır. Çünkü bu, kanaatinin artmasına sebep olur.

Eğer bu kişiye vaktin girdiğini haber veren birisi olursa, onun sözüyle amel etmesi gerekir. Bu durumda içtihad edemez. Ancak haber veren kişi kendi içtihadından değil, hakikatten haber vermelidir. Eğer kendi içtihadından haber vermişse onun sözüyle amel etmez. Bu durumda, kendi kanaatine göre hareket eder. Çünkü bir müçtehidin başka bir müçtehidi taklit etmesi caiz değildir.

Böyle bir durumda namaz kılmış olan kişi, kılmış olduğu bu namazı vakit girmeden önce kıldığını kesin bir bilgiyle anlarsa -bu bilgi görmeye dayalı olabilir ya da güvenilir bir kişinin haber vermesiyle olabilir- bu durumda namazını kaza eder.

Eğer kılmış olduğu namazın, vakti girmeden önce kılındığı hususunda kesin bir bilgisi yoksa bu namazı kaza etmesi gerekmez.

(Vehbe Zuhaylî, I, 401)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin