a
Ana SayfaFikir Sofrası32. Ahirette herkes pişman olacak!

32. Ahirette herkes pişman olacak!

Bir evliya, müritleri ile beraber bir gece seyahate çıkmış. Her yer zifiri karanlık imiş. Bu veli zat talebelerine yerden taş toplamalarını ve mümkün olduğu kadar çok taşı yanlarına almalarını emretmiş.

Talebelerden bir kısmı, “Ben taşı ne yapacağım, bu seyahatte benim ne işime yarayacak?” diyerek hocalarının sözünü dinlememiş. Böylelikle eğilip kalkma zahmetinden de sözde kurtulmuşlar.

Bir kısım talebeleri ise -hikmetini anlayamamakla birlikte- hocalarına itaat etmişler. Eğilip kalkma zahmetine katlanarak, topladıkları taşları ceplerine koymuşlar.

Sabah olunca hocaları herkese ceplerindeki taşları çıkarmalarını söylemiş. Bir de ne görsünler, o taşlar mürşitlerinin kerametiyle altına dönmüş!

Bu sahne karşısında taş toplayanlar da toplamayanlar da pişman olmuşlar. Toplamayanlar “Niçin toplamadık?” diye pişman olurken, toplayanlar “Niçin daha fazlasını toplamadık?” diye pişman olmuşlar.

İşte ahirette de herkes pişman olacak! İbadeti terk ederek cehenneme girenler, “Niçin ibadet etmedik?” diye pişman olurken, ibadet edip de cennete girenler cennetteki yüksek makamları gördüklerinde, “Niçin daha fazla ibadet etmedik?” diyerek pişman olacak.

Ya Rabbi! Bizleri o gün pişmanlığı en az olanlardan eyle! Âmin.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin