a
Ana SayfaNamaz32. Güneşin altı ay batmadığı bölgelerde namaz ve oruç vakitleri nasıl tespit edilir?

32. Güneşin altı ay batmadığı bölgelerde namaz ve oruç vakitleri nasıl tespit edilir?

Bazı bölgelerde güneş altı ay batmamakta ve battıktan sonra da altı ay doğmamaktadır. Bu yerlerde, güneşin batmadığı zamanlarda sabah, akşam ve yatsı namazlarının vakti girmemektedir. Güneşin battığı ve altı ay doğmadığı zamanlarda da öğle ve ikindi vakitleri girmemektedir. Böyle yerlerde ne yapılacağı hususunda iki farklı görüş vardır.

Birinci görüş şudur: Eğer bir yerde namaz vakitlerinden biri veya ikisi bulunmazsa, o vakitlere ait namazlar o bölge halkına farz olmaz.

Mesela altı ay gündüz olan bir bölgede yaşayan insanlar altı ay boyunca sadece öğle ve ikindi namazlarını kılarlar. Sabah, akşam ve yatsı namazlarını kılmazlar. Bu görüşün sahipleri meseleyi şöyle izah ederler:

Vakit namazın farzıdır. Dolayısıyla vakit girmezse namazın farziyeti düşer. Bu hâl abdest uzuvlarından birini veya ikisini kaybeden kişinin hâline benzer. Bu kişiden abdest uzuvlarını yıkama farziyeti nasıl düşüyorsa, güneşin uzun süre batmadığı ve doğmadığı yerlerde de vakti girmeyen namazların farziyeti düşer.

İkinci görüşe göre, bu bölgelerde yaşayan Müslümanlar beş vakit namazlarını kılmak zorundadırlar. Vaktin tayinini güneşin normal bir şekilde doğduğu ve battığı en yakın bölgenin vakitlerini esas alarak belirlerler. Bu görüşün sahipleri meseleyi şöyle izah ederler:

Vakit her ne kadar namazın farzı olsa da namaz vakit girdiği için değil, Allahu Teâlâ emrettiği için kılınmaktadır. Vakit sadece namazın bir şartı ve alametidir. Bu sebeple, bütün Müslümanlar beş vakit namazlarını kılmakla yükümlüdürler.

Bu görüşle amel etmek takvaya daha uygundur. Böyle bölgelerde yaşayanlar oruçlarını da bu şekilde tutarlar. Kendilerine en yakın olan bölgedeki imsak ve akşam namazlarının vaktini esas alarak buna göre oruçlarını tamamlarlar.

(İbni Âbidin, Reddü’l-Muhtar, II, 18-19)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin