a
Ana SayfaHayız ve Nisaf32. Nifas nedir, en azı ve en çoğu kaç gündür?

32. Nifas nedir, en azı ve en çoğu kaç gündür?

Nifas: Doğumdan sonra gelen kandır. Doğum esnasında çocuk ile birlikte veya doğumdan önce gelen kan nifas kanı olmayıp bozuk bir kandır veya istihâza kanıdır.

İstihâza kanı: Hastalık hâlinde çıkan ve hayız kanından farklı olan bir kandır. Kişi bu kan sebebiyle âdet olmaz.

Buna göre, doğumu bekleyen kadın, doğumdan önce gördüğü kan sebebiyle namaza ara vermez. Gücü yetiyorsa abdest alıp namazını normal şekilde kılar. Eğer gücü yetmiyorsa namazını îmâ ile kılar. Abdest alamayacak durumdaysa ve kimse de abdest aldırmıyorsa, bu durumda, teyemmüm abdesti alarak namazını kalır. Namazını kazaya bırakmaz.

Nifasın en az müddeti yoktur. Çünkü ender de olsa doğumdan sonra kan gelmeyebilir. Eğer doğumdan sonra kan gelmezse kadın nifaslı olmaz. Bu durumdaki kadın namazını kılabilir ve diğer ibadetlerini yapabilir.

Nifasın en azami suresi kırk gündür. Kırk günden sonra görülen kan istihâza kanıdır. Kadın kırk günden sonra gelen kan sebebiyle namazını ve orucunu terk etmez.

Nifasta görülen kan bazen bir süre kesilir ve daha sonra tekrar görülmeye başlar. Böyle bir durumda, kanın görülmediği günler nifasa dâhildir. Çünkü iki kan arasında görülen temizlik, nifası bölen bir şey kabul edilmemiş; peş peşe devam eden kan gibi kabul edilmiştir. Demek, nifas süresi içinde kanın görülmediği günlerde kadın nifaslı sayılır.

Buna göre, mesela kadın on gün kan görse, sonra kan kesilip beş gün gelmese ve daha sonra on gün daha kan gelse, bu yirmi beş günün tamamında kadın nifaslı sayılır. Arada kanın gelmediği beş gün nifasa dâhildir.

(Fethu’l Kadir, I, 129; el-Bedâyî, I, 41-43; ed-Dürrü’l Muhtar, I, 275 vd.; el-Lübâb, I, 352)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin