a
Ana SayfaTeyemmüm33. Cenaze namazını kaçıracak olan birisi teyemmüm edebilir mi?

33. Cenaze namazını kaçıracak olan birisi teyemmüm edebilir mi?

Su ile abdest alındığı veya gusledildiği takdirde, bayram ve cenaze namazlarının tamamen kaçacağından korkulursa teyemmüm edilebilir.

Buna göre, mesela bir kimse abdestsiz veya cünüp iken yanında bir cenaze namazı kılınacak olsa, eğer abdest aldığında ya da guslettiğinde cenaze namazını kaçıracaksa teyemmüm abdesti alarak cenaze namazını kılabilir.

Ya da mesela bayram namazını eğer abdest aldığında kaçıracaksa teyemmüm abdesti alır ve bayram namazını böylece kılar.

Ancak bu namazların bir kısmına yetişebileceğini zannediyorsa veya cenazenin velisi olduğu için kendisini bekleyeceklerini biliyorsa teyemmüm etmesi caiz olmaz. Abdest alarak namazını kılmalıdır.

Farz namazı kaçırmak korkusuyla teyemmüm etmeye gelince, bu caiz değildir. Mesela cuma namazını ön saflarda kılan birisinin abdesti kaçsa, dışarı çıkıp abdest almaya kalktığında da cuma namazını kaçıracağını bilse bu hâlde teyemmüm edemez. Camiden çıkarak abdest alması gerekir. Velev ki cuma namazını kaçıracak bile olsa.

Yine vakit namazının kaçacağından ve abdest aldığı zaman namazı kazaya bırakmaktan korksa, bu hâlde de teyemmüm edemez. Gerekirse namazını kazaya bırakır ve daha sonra abdestli olarak kılar.

Bayram ve cenaze namazlarını kaçırmak korkusuyla teyemmümün caiz olması, cuma ve diğer vakit namazların kaçırılma korkusuyla teyemmümün caiz olmamasının sebebi şudur:

Bayram ve cenaze namazlarının kazası yoktur. Bu namazları kaçıran bunlardan mahrum olur. Bu yüzden bu namazlarda teyemmüme cevaz verilmiştir. Hâlbuki vakit namazının kazası vardır. Yine cuma namazını kılamayan o günkü öğle namazını kılar. Vakit namazları kaçıranın kaza edebileceği, cuma namazını kaçıranınsa o günkü öğle namazını kılabileceği için, bu namazları kaçırma korkusuyla teyemmüme cevaz verilmemiştir.

(Mevsılî, el-İhtiyar, I, 86; Merginânî, el-Hidâye, I, 187; Nefrâvî, el-Fevâkihü’d-Devânî, I, 239)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin