a
Ana SayfaOruç33. Dişlerin arasında kalmış olan bir kırıntıyı yutmak orucu bozar mı?

33. Dişlerin arasında kalmış olan bir kırıntıyı yutmak orucu bozar mı?

Dişlerin arasında kalmış olan bir yemek kırıntısı yutulsa bakılır:

– Eğer az bir şey ise orucu bozmaz.

– Eğer çok olursa orucu bozar.

Nohut tanesinden küçük olan şey “az”; nohut tanesinden büyük olan şey ise “çok”tur. Bu bir ölçüdür.

Ancak böyle küçük bir kırıntı dışarıdan alınsa ve yutulsa, bu durumda oruç bozulur ve kefaret lazım gelir. Demek, dişlerin arasında kalan bir kırıntıyı yutmak ile dışarıdan alınan bir kırıntıyı yutmanın hükümleri birbirinden farklıdır.

Yine nohut büyüklüğünden az olup dişler arasında kalan bir şey ağızdan çıkarılıp sonra yutulursa orucu bozar. Ancak sahih olan görüşe göre, kefaret değil, kaza gerekir. Çünkü böyle bir şeyi yemek olağan dışı bir iştir.

(Ömer Nasuhi, 300, Madde 112-113)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin