a
Ana SayfaZekât33. Haram mala zekât gerekir mi?

33. Haram mala zekât gerekir mi?

Malının tamamı haramdan olan kimsenin zekât vermesi ve hacca gitmesi gerekmez ve bu ibadetler ona farz değildir. Çünkü gelirinin tamamı haramdan olan kişi aslında fakirdir. Fakire de zekât ve hac gerekmez. Böyle haram bir mala sahip olan kimse o malı asıl sahibine vermelidir.

Fakat haram bir mal helal bir mala karışmış olur ve aralarını ayırmak mümkün olmazsa, bu durumda hepsinin zekâtını vermek gerekir.

(İbni Âbidin, II, 25; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 347, Madde 30)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin