a
Ana SayfaNamaz35. Niyet ederken kılınacak namazı belirtmek gerekir mi?

35. Niyet ederken kılınacak namazı belirtmek gerekir mi?

Bütün fakihlerin ittifakıyla, kişinin kılmakta olduğu farz namazın türünü belirlemesi şarttır. Farz namazlarını, bayram ve vitir namazlarını kılarken vakti belirterek, “bugünkü sabah namazının farzına, bugünkü cuma namazının farzına, bugünkü vitir namazına, bugünkü bayram namazına” diyerek niyet edilir. Yalnız farz namaza niyet etmek yeterli değildir. Zira böyle bir niyetle farz namazları tayin edilmiş olmaz. Fakat hangi namaz olduğu belirtilmeksizin, “bu vaktin farzını kılmaya” diye niyet edilmesi de kâfidir. Ancak cuma namazına “vaktin farzını kılmaya” denilerek niyet etmek sahih olmaz. Çünkü asıl vakit öğlenindir, cumanın değildir.

Nafile namazlara gelince:

Bunlarda sadece namaza niyet etmek kâfidir. Fakat “şu vaktin ilk sünnetine” veya “son sünnetine niyet ettim.” diye de kılınabilir. Bu namazların müekked veya gayri müekked olduklarını belirlemeye de gerek yoktur. Ancak teravih namazı için, “Teravih namazını kılmaya niyet ettim.” veya “Vaktin sünnetini kılmaya niyet ettim.” demelidir. İhtiyatlı olan budur.

(Vehbe Zuhaylî, I, 482; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 125, Madde 62-63)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin