a
Ana SayfaZekât36. Satın alınmış ancak teslim alınmamış mala zekât gerekir mi?

36. Satın alınmış ancak teslim alınmamış mala zekât gerekir mi?

Zekâtın farz olabilmesi için malda tam bir mülkiyetin bulunması gerekir. Bu, bir malın mülkiyetiyle beraber onun elde de bulunmasıyla gerçekleşir.

Satın alınıp da teslim alınmamış mallarda tam bir mülkiyet gerçekleşmektedir. Zira her ne kadar alıcı malı eline geçirmemiş olsa da satım akdi sonucu bu mala tam malik olmuştur. Malın elinde olmaması mülkiyet şartına mâni değildir.

Bu sebeple, satın alınıp da teslim alınmamış malların zekâtını ödemek gerekir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 341, Madde 9/4)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin