a
Ana SayfaNamaz37. Namazda imama uyan kimse niyetini ne zaman yapmalıdır?

37. Namazda imama uyan kimse niyetini ne zaman yapmalıdır?

Niyet namazın farzlarından biridir. Niyet olmadan namaz olmaz. Kişi hangi namazı kılacağını bilmeli ve namaza başlamadan önce buna niyet etmelidir. Önemli olan bunun kalben bilinmesidir. Niyet dil ile söylenmese de geçerlidir. Dil ile söylenmesi ise niyetin kuvvetlendirilmesi açısından güzel görülmüştür.

Buna göre, namazını imama uyarak kılacak kişinin buna kalben niyet etmesi gerekir. Ayrıca diliyle, “Niyet ettim -mesela- öğle namazının farzını kılmaya, uydum hâzır olan imama.” demesi de güzel olur.

İmam-ı Azam Hazretlerine göre, kişinin imama uyma niyeti imam  اَللَّهُ أَكْبَرُ  demeden önce olmalıdır. Bu sayede, ibadette acele etme ve namaza hemen girme fazileti yakalanır.

İmam Muhammed ve İmam Ebû Yusuf’a göre ise kişinin imama uyma niyeti imam  اَللَّهُ أَكْبَرُ  deyip namaza başladıktan sonra olmalıdır. Bu sayede, kişi namaz kılan bir imama uymuş ve imamdan önce tekbir alma tehlikesinden kurtulmuş olur.

Bizler bu iki fetvadan dilediğimiz ile amel edebiliriz. Dilersek, imam  اَللَّهُ أَكْبَرُ   demeden önce; dilersek, dedikten sonra niyetimizi edebiliriz.

(Merginânî, el-Hidâye, I, 297-298)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin