a
Ana SayfaOruç38. Bayılmak orucu bozar mı?

38. Bayılmak orucu bozar mı?

Oruçlu iken bayılan kimsenin orucu bozulmaz. Hatta gün içinde birkaç defa bayılsa dahi bu böyledir.

Eğer bütün günü baygın geçirirse, bu günü oruçlu geçirmiş kabul edilir ve bu günü kaza etmez. Çünkü niyetle beraber imsak vaktinden ibaret olan oruç bulunmaktadır. Zahirde ondan bu imsak vaki olmuştur. Eğer baygınlığı uzarsa daha sonraki günleri kaza eder. Çünkü sonraki günlerde niyet bulunmamıştır.

Bütün ramazanı baygın geçiren kimse ise ramazanı baştan sona kaza etmelidir. Çünkü bu hâl bir hastalık hâli gibidir. Dolayısıyla geciktirme için özür sayılır fakat farzın düşmesi için özür sayılmaz. Bunda ittifak vardır.

(Fetevâ-yı Ali Efendi, I, 45; Ömer Nasuhi, 304, Madde 132; Vehbe Zuhaylî, III, 148)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin