a
Ana SayfaOruç39. Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa oruç bozulur mu?

39. Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa oruç bozulur mu?

Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa bakılır:

– Eğer az olur da içeriye girmezse orucu bozmaz. Çünkü âdet gereği bundan korunmak mümkün değildir.

– Eğer çok olmakla beraber çoğunluğu tükürük ise orucu yine bozmaz.

– Eğer çoğunluğu kan olur veya kanla tükürük eşit bulunur ve tadı duyurulur bir hâlde yutulursa oruç bozulur. Çıkarılan diş için de bu hâller geçerlidir.

(Ömer Nasuhi, 299, Madde 106)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin