4. Büyük günah işleyenin kafir olmayacağına 3. delil

Tekfir konusunun Dördüncü dersindeyiz. Konuyu hatırlatarak dersimize başlayalım:

Tekfir: Kişiyi küfre nispet etmek ve kâfir olduğunu söylemektir. Maalesef günümüzde bazı Müslümanlar, günah işleyenleri tekfir etmekte; onları kâfir olmakla itham etmektedirler. Günah işlemeyi küfür kabul eden bu zihniyete göre, büyük günah işleyen herkes kâfirdir. Hâlbuki Ehl-i sünnet itikadına göre, büyük günah işlemek kişiyi dinden çıkarmaz ve kâfir yapmaz.

Önceki derslerimizde, bu meselenin 2 delilini işlemiştik. Bu dersimizde, Üçüncü delili işleyeceğiz.

Şimdi şöyle bir tahlil yapalım:

Savaştan kaçmak günah mıdır değil midir?

Elbette günahtır, hem de büyük günahtır. Eğer büyük günah işlemek kişiyi kâfir yapıyorsa, savaştan kaçanların kâfir olması ve Allah’ın savaştan kaçanlara, “kâfirler” diye hitap etmesi gerekir. Eğer Allah onlara “kâfir” demiyor ve mümin diyorsa, bu ispat eder ki, savaştan kaçmak onları kâfir yapmamıştır. Bu da büyük günah işleyenin, kâfir olmayacağına delil olur.

Şimdi bakalım, Allah savaştan kaçanlar hakkında, Al-i İmran suresinin, 153. ayetinde ne diyor:

إِذْ تُصْعِدُونَ  O vakit siz uzaklaşıyordunuz  وَلاَ تَلْوُونَ عَلَى أَحَدٍ  ve kimseye dönüp bakmıyordunuz  وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ فِي أُخْرَاكُمْ Resul de sizi arkanızdan çağırıyordu.

Bu ayet, Uhud savaşı hakkında inmiştir. Peygamberimizi öldü zanneden bazı sahabelerin savaştan kaçmasını anlatıyor. Efendimiz (asm) onlara, kaçmamaları için sesleniyor; onlar ise kaçıyor ve dönüp kimseye bakmıyorlardı.

Eğer büyük günah işlemek kişiyi kâfir yapsaydı, savaştan kaçan bu sahabelerin kâfir olması gerekirdi. Zira savaştan kaçmak, büyük günahtır.

Şimdi sorumuz şu:

– Allah onlar hakkında ne buyurmuş?
– Onlara kâfir mi demiş, yoksa mümin mi demiş?

Allah onları affettiğini beyan edip, şöyle buyurmuş:

  وَاللَّهُ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ  Allah müminler üzerinde büyük lütuf sahibidir.

Gördünüz mü, Allah savaştan kaçanlara ne diyor; “müminler” diyor ve onları affetmesini, müminlerin üzerinde lütuf sahibi olmakla vasfediyor.

Allah savaştan kaçanlara, bu büyük günahı işleyenlere “mümin” diyor; ama bizim Selefi zihniyet, “yok, kâfirdir” diyor. Yahu siz, Allah’tan daha mı iyi biliyorsunuz?.. Allah’ın mümin dediğine, siz nasıl kâfir dersiniz? Bir mümine kâfir demek, kişiye günah olarak yetmez mi?

Kâfir olmak başkadır, fasık olmak başkadır. Büyük günah işleyen fasıktır, kâfir değildir. Delilimiz, Al-i İmran suresinin, 173. ayetidir.

Sevgili kardeşlerim, meselemizin Üçüncü delilini tamamladık. Bir sonraki derste, Dördüncü delili işleyeceğiz. O derste buluşuncaya kadar, Allah’a emanet olun…

(215 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir