a
Ana SayfaŞefaat4. Melekler Allah’ın izin verdiklerine şefaat ederler. (Necm 26)

4. Melekler Allah’ın izin verdiklerine şefaat ederler. (Necm 26)

Necm suresinde şöyle buyrulmuş:

وَكَمْ مِنْ مَلَكٍ فِى السَّمَاوَاتِ  Göklerde nice melek vardır ki  لاَ تُغْنِى شَفَاعَتُهُمْ شَيْئًا  onların şefaatleri hiç bir fayda vermez  إِلاَّ مِنْ بَعْدِ أَن يَأْذَنَ اللَّهُ  ancak Allah’ın izin vermesinden sonrası müstesna -yani Allah’ın izni olursa meleklerin şefaati fayda sağlar ve melekler şefaat eder-  لِمَن يَشَاءُ وَيَرْضَى  dilediği ve razı olduğu kimse için.

Manaya bir daha dikkat edelim: Göklerde nice melek vardır ki onların şefaatleri hiç bir fayda vermez. Allah’ın dilediğine ve razı olduğuna izin vermesinden sonrası müstesna! (Necm 26)

Şimdi, bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:

Ayet-i kerimenin başında,  وَكَمْ مِنْ مَلَكٍ فِى السَّمَاوَاتِ لاَ تُغْنِى شَفَاعَتُهُمْ شَيْئًا  “Göklerde nice melek vardır ki onların şefaatleri hiç bir fayda vermez.”  buyrulmuş.

Daha sonra  إِلاَّ مِنْ بَعْدِ أَن يَأْذَنَ اللَّهُ  “Allah’ın izin vermesinden sonrası müstesna.” denilerek, şefaatin fayda vermeyeceği hükmünden bir kısım insanlar istisna edilmiş.

— Peki, bu istisnaya giren kullar kimlerdir?

Ayetin devamı bunu beyan eder:  لِمَن يَشَاءُ وَيَرْضَى  Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullar.

Demek, Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullar, meleklerin şefaatinin fayda vermeyeceği kullardan ayırt edilmiş ve bu hükümden istisna edilmiştir.

O hâlde şimdi ayeti odak noktası yaparak soralım:

— Gökteki meleklerin şefaati kime fayda vermez?

Allah’ın izin vermediklerine ve razı olmadıklarına.

— Peki, meleklerin şefaati kime fayda verecek?

Allah’ın izin verdiklerine ve razı olduklarına.

Gördüğünüz gibi, ayetin apaçık beyanıyla melekler şefaat edeceklerdir. Bu şefaat, Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullar için geçerli olacaktır. Allah’ın dilemediği ve razı olmadığı kullara ise şefaat yoktur ve fayda vermeyecektir. Zaten Kur’an’daki şefaatin olmadığını beyan eden bütün ayetler, Allah’ın razı olmadığı ve izin vermediği kullar için geçerlidir.

Şimdi, şefaati inkâr edenlere deriz ki:

— Ayet-i kerime apaçık bir şekilde, Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullara meleklerin şefaat edeceğini beyan ederken, sizler şefaati nasıl inkâr ediyorsunuz?

— Necm suresinin 26. ayeti sizin mushafınızda yok mu?

— Ya da bu ayet bizim verdiğimiz manadan başka bir manaya mı geliyor? Bu ayeti bir izah edin de görelim.

— Yoksa şöyle mi yapıyorsunuz: Ayetin başını okuyup, “Göklerde nice melek vardır ki onların şefaatleri fayda vermez.” diyor ve ayetin devamını okumuyor musunuz? Ayetin devamında Allah bu hükümden, dilediği ve razı olduğu kulları istisna etmiş, bunu görmüyor musunuz?

Elbette görüyorsunuz ve biliyorsunuz lakin sizin derdiniz başka. Derdiniz dini öğretmek değil, derdiniz bu dinin esaslarını bozmak. Gayretiniz bundandır.

Biz de burada yemin ediyoruz ki sizin bu dini bozma gayretinizin en az iki misli biz de bu dini muhafazaya gayret edecek ve sizler gibi müfsitlerin şerrinden bu dini korumak için gece gündüz çalışacağız.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin