a
Ana SayfaHadis Savunması4. Resulullah (a.s.m.)’ın haram kıldığını haram kılmayanlar! (Tevbe 29)

4. Resulullah (a.s.m.)’ın haram kıldığını haram kılmayanlar! (Tevbe 29)

Tevbe suresi 29. ayette,  وَلاَ يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ  “Allah’ın ve Resulünün haram kıldığını haram kılmayanlar…” buyrulmuş.

Bu ayette iki şeyden bahsediliyor:

1. Allah’ın haram kıldığı şeyler.

2. Resulünün haram kıldığı şeyler.

Allah’ın haram kıldığı şeyler Kur’an’da geçen haramlardır.

— Peki, Resulünün haram kıldığı şeyler nedir?

Sakın, “Bunlar da Kur’an’da geçen haramlardır.” demeyin. Çünkü bunlar Kur’an’da bahsi geçen haramlar olamaz. Arapça bilmeyenler için bunu izah edelim:

حَرَّمَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ  ayetindeki “vav” harfi atıf harfidir. Atıf harfi, kendisinden sonrası ile öncesinin farklı olduğunu ispat eder. Biz bunu Türkçede de kullanıyoruz. Mesela “Ali ve Ahmet geldi.” desek, Ahmet’in Ali’den farklı bir şahıs olduğunu anlarız. Bu farkı ortaya koyan edat “ve” edatıdır.

Aynen bunun gibi, “Allah’ın haram kıldığı şeyler” ve “Resulünün haram kıldığı şeyler” dediğimizde, Resulünün haram kıldığı şeylerin Allah’ın haram kıldığı şeylerden farklı olduğunu anlarız. Eğer ikisi aynı olsaydı arada “vav” atıf harfi kullanılmaz ve sadece “Allah’ın haram kıldığı şeyler” denilirdi. Hâlbuki böyle denilmemiş.

Bu izahlardan sonra, şimdi sorumuz şu:

— Allah’ın haram kıldıkları Kur’an’da geçen haramlardır. Peki, Resulünün haram kıldığı şeyler nerede geçmektedir?

Aklınıza hadis-i şeriflerden başka bir yer geliyor mu? Herhâlde gelmiyordur.

Demek, birisi sadece Allah’ın haram kıldıklarını -yani Kur’an’daki haramları kabul etse- bu yeterli değildir. Resulullah (a.s.m.)’ın da haram kıldıklarını haram kabul etmelidir. Çünkü Peygamberimizin haram kılması da Allah’ın haram kılması gibidir ve bu haram kılmalar da Allah’ın emretmesiyledir. Aradaki tek fark, bu haramlar Kur’an’da değil, hadislerde geçmektedir.

Şimdi, hadis inkârcılarına sorumuz şu:

— Siz diyorsunuz ki: “Vahiy sadece Kur’an’dır, Peygambere başka vahiy gelmemiştir.” Peki, Peygamber (a.s.m.)’a başka vahiy gelmemişse, “Resulünün haram kıldığı şeyler” ifadesi ne manaya gelmektedir?

Bu ifadeden, haramların bize iki şekilde bildirildiği anlıyoruz:

1. Kur’an ile bildirilenler

2. Hadisler ile bildirilenler.

— Eğer hadisleri yok sayarsanız, hadislerin bildirdiği haramları nasıl öğreneceksiniz?

Hiçbir yolla öğrenemezsiniz. Bu durumda da İslam’ı kafanıza göre yaşamaya başlarsınız. Dilediğinize helal, dilediğinize haram dersiniz. Şimdi yaptığınız gibi…

Siz Kur’an’a uyduğunuzu iddia ediyorsunuz, vallahi Kur’an’dan hiç nasibiniz yok, Kur’an’ı hiç anlamıyorsunuz. Eğer anlasaydınız, Efendimiz (a.s.m.)’ın sünnetine ve hadislerine muhalefet etmez ve -ayetin emrettiği gibi- o sünneti kaynak kabul ederdiniz. İnanın, Kur’an bir vadide, siz ise başka bir vadidesiniz. Allah size ölümden önce uyanmayı nasip etsin. Âmin.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin