a
Ana SayfaZekât40. Kişi evladına, torununa ya da anne-babasına zekât verebilir mi?

40. Kişi evladına, torununa ya da anne-babasına zekât verebilir mi?

Kişi zekâtını usul ve füruuna veremez.

Usul: Anne, baba, dede, nine ve yukarıya doğru devam eden yakınlıktır.

Füru: Çocuklar, torunlar, torunların çocukları ve aşağıya doğru devam eden yakınlıktır.

Usul ve fürua zekât verilmez. Çünkü kişi bu kimselere bakmakla yükümlüdür. Eğer kişi bakmakla yükümlü olduğu kimselere zekât verecek olursa, verdiği zekât dolaylı yoldan kendisine dönmüş olur. Hâlbuki zekât veren, verdiği zekâttan hiçbir maddi menfaat sağlamamalı ve ondan yararlanmamalıdır. Bu sebeple, usul ve fürua zekât verilmez.

Buna göre, kişi evladına ve torununa zekât veremez çünkü evlat ve torun fürudandır. Yine anne ve babasına zekât veremez çünkü anne-baba da usuldendir.

Kardeşe, yeğene, halaya, teyzeye, amcaya, dayıya ve diğer akrabalara zekât verilebilir. Çünkü bunlar usul ve fürudan değildir.

(el-Hidâye, II, 223-228; Vehbe Zuhaylî, III, 371; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 366, Madde 97)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin