a
Ana SayfaOruç40. Orucu bozulmadığı hâlde bozuldu zannederek yiyip için kimseye ne lazım gelir?

40. Orucu bozulmadığı hâlde bozuldu zannederek yiyip için kimseye ne lazım gelir?

Orucu bozulmadığı hâlde bozuldu zannederek yiyip için kimseye kaza lazım gelir, kefaret değil. Ancak o şeyle orucunun bozulmadığını bildiği hâlde yer içerse kefaret gerekir. Çünkü bunda kasıt vardır.

Mesela kendisine içten kusuntu gelen veya ağzına su verirken unutma eseri boğazına su kaçan veya bir kadının güzelliğine bakan kimse, bununla orucun bozulduğunu sanarak kasten yiyip içecek olsa üzerine kefaret gerekmez. Ancak bunlarla orucun bozulmayacağını bildiği hâlde yer içerse kefaret gerekir.

Yine bir kimse oruçlu iken misvak kullansa veya gıybet etse de bu yüzden orucun bozulduğunu zannederek yiyip içse üzerine kefaret gerekmez, kaza gerekir. Ancak bunlarla orucun bozulmayacağını öğrenmiş ise kefaret gerekir.

Yine bir kimse unutarak bir şey yese ve bu yüzden orucunun bozulduğunu zannederek iftar etse üzerine kaza gerekir, kefaret gerekmez. Çünkü bunda bir kasıt yoktur.

(Ömer Nasuhi, 308, Madde 149-150-151)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin