a
Ana SayfaAbdest41. Mestler üzerine meshin müddeti ne kadardır?

41. Mestler üzerine meshin müddeti ne kadardır?

Mestler üzerine meshin müddeti ikamet hâlinde olanlar için bir gün bir gecedir. Seferde olanlar için geceli gündüzlü üç gündür.

Bu süreler mestleri giydikten sonra ilk abdesti bozduktan sonra başlar. Mukim için abdesti bozduğu andan sonraki günün aynı vaktine kadar, seferî için dördüncü günün aynı vaktine kadar devam eder.

Buna göre, bir kimse öğle vaktinde abdestini alıp mestlerini giyse, daha sonra ikindi vaktinde abdestini bozsa, bu kimse ertesi günün ikindi vaktine kadar mestlerine mesh edebilir.

Eğer ikamet hâlinde meshetmeye başlasa ve bir gün bir gece geçtikten sonra yolculuğa çıksa, bu kişi geceli gündüzlü üç gün süreyle mesh eder. Çünkü o artık seferî olmuştur.

Şayet seferî iken ikamet edecek olursa, eğer geçen zaman zarfında ikamet müddetini tamamlamış ise mestini çıkarır. Çünkü yolculuk olmadıkça yolculuğun ruhsatı olmaz. Şayet ikamet müddeti olan bir gün bir geceyi tamamlamamış ise bunu tamamlar.

Mest müddeti bittiğinde, eğer üzerine mesh ederek aldığı abdest bozulmamış ise sadece ayaklarını yıkaması kâfidir. Bütünüyle abdest almasına gerek yoktur.

(Fethu’l-Kadîr, I, 102-107; el-Bedâyî, I, 8)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin